Dolny Śląsk

Opuszczona skażona wieś na Dolnym Śląsku. Dziś świeci pustkami [ZDJĘCIA]

2024-02-22 15:07

Wieś Żukowice znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, a dokładniej w powiecie głogowskim. Kiedyś zamieszkiwało ją ponad tysiąc osób, jednak w okolicach 2000 r. mieszkańcy nagle zostali wysiedleni. Na terenie Żukowic mieszka aktualnie ok. 40 osób. Poznaj historię skażonej wsi na Dolnym Śląsku.

Żukowice. Opuszczona skażona wieś na Dolnym Śląsku

Od lat 50. do 70. XX w. wieś była siedzibą gromady Żukowice. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa legnickiego, a w 1990 r. znaczny jej obszar włączono do Głogowa

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 1998 r. Żukowice zamieszkiwało ponad 700 osób, jednak od 1998 r. do 2011 r. ta liczba zmalała o ponad 80 proc. Było to związane z wysiedleniem ludności ze względu na zanieczyszczenia z pobliskiej Huty Miedzi Głogów oraz powstałą strefą ochronną. Mieszkańcy dostali odszkodowania i wyprowadzili się do Głogowa

Nie wszyscy jednak zgodzili się na wysiedlenie i nadal można znaleźć tam zamieszkane domostwa. Jest ich jednak znacznie mniej. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. liczba ludności Żukowic wynosiła zaledwie 40 osób, z czego 22,5 proc. stanowiły kobiety, a 75,5 proc. - mężczyźni. Oznacza to, że wieś Żukowice ma jeden z najmniejszych współczynników feminizacji w Polsce.

Wśród eksploratorów Żukowice często nazywane są wymierającą wsią. Na portalu desolatezone.pl możemy znaleźć relację z pobytu tam. Eksploratorzy opisują, że opuszczona jest większość wsi. Podają również, że według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

  • kościół filialny pw. Św. Jadwigi Śląskiej z XIV w.;
  • cmentarz przykościelny;
  • cmentarz komunalny z 1908 r.;
  • pałac z 1743 r.;
  • czworak dworski z 1773 r.

Zobacz, jak wygląda skażona wieś na Dolnym Śląsku

Zalipie - malowana wieś. Jedyne takie miejsce w Polsce