Żukowice. Opuszczona skażona wieś na Dolnym Śląsku
Od lat 50. do 70. XX w. wieś była siedzibą gromady Żukowice. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa legnickiego, a w 1990 r. znaczny jej obszar włączono do Głogowa.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w 1998 r. Żukowice zamieszkiwało ponad 700 osób, jednak od 1998 r. do 2011 r. ta liczba zmalała o ponad 80 proc. Było to związane z wysiedleniem ludności ze względu na zanieczyszczenia z pobliskiej Huty Miedzi Głogów oraz powstałą strefą ochronną. Mieszkańcy dostali odszkodowania i wyprowadzili się do Głogowa.
Nie wszyscy jednak zgodzili się na wysiedlenie i nadal można znaleźć tam zamieszkane domostwa. Jest ich jednak znacznie mniej. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. liczba ludności Żukowic wynosiła zaledwie 40 osób, z czego 22,5 proc. stanowiły kobiety, a 75,5 proc. - mężczyźni. Oznacza to, że wieś Żukowice ma jeden z najmniejszych współczynników feminizacji w Polsce.
Wśród eksploratorów Żukowice często nazywane są wymierającą wsią. Na portalu desolatezone.pl możemy znaleźć relację z pobytu tam. Eksploratorzy opisują, że opuszczona jest większość wsi. Podają również, że według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- kościół filialny pw. Św. Jadwigi Śląskiej z XIV w.;
- cmentarz przykościelny;
- cmentarz komunalny z 1908 r.;
- pałac z 1743 r.;
- czworak dworski z 1773 r.
Zobacz, jak wygląda skażona wieś na Dolnym Śląsku
Polecany artykuł: