Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce, który od 2001 roku w realny sposób zmienia historie ludzi w potrzebie. Pomoc, którą niosą osoby, tworzące tę akcję nie skupia się jedynie na przygotowywaniu paczek. To bardziej złożony proces, opierający się na wzajemnej interakcji wolontariuszy, rodzin i darczyńców. Ci pierwsi szukają, a następnie współpracują z potrzebującymi. Natomiast właśnie dla nich darczyńcy przygotowują specjalnie dedykowany podarunek. Co więcej, w ramach Szlachetnej Paczki działa Akademia Przyszłości, czyli projekt skupiony na pomocy tym najmłodszym.
- Zgłaszając się na wolontariusza do siostrzanego projektu Szlachetnej Paczki, czyli Akademii Przyszłości, zostajemy tutorami konkretnego dziecka. Do zadań lidera należy wówczas między innymi: pomoc w odrabianiu lekcji, rozwijanie zainteresowań podopiecznego, czy ogólnie mówiąc wspieranie go w życiu codziennym. Dzięki temu, takie dziecko będzie mogło powoli otwierać się na kontakty z rówieśnikami - mówi Anna Szmidt ze Szlachetnej Paczki z Wrocławia.
Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 473 rodzin z województwa dolnośląskiego, to o 1 583 mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 124 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.
Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki i jak wygląda taka praca ?
Wolontariat w Szlachetnej Paczce jest wymagający, ale jak każda tego typu inicjatywa daje mnóstwo satysfakcji. Zanim jednak będzie można pełnoprawnie pomagać, trzeba przejść proces rekrutacyjny, składający się z kilku etapów. Po pierwsze, aby dołączyć do drużyny Szlachetnej Paczki, należy zgłosić taką chęć poprzez stronę www.szlachetnapaczka.pl/superw/ oraz wybrać, który rodzaj pracy nas interesuje. Jeśli ktoś lubi kontakt z dziećmi, to warto się zainteresować Akademią Przyszłości, a jeżeli chce ogólnie wspierać potrzebujących to Wolontariatem Szlachetnej Paczki. Następnie trzeba uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać kontaktu od osoby, która zaprosi na rozmowę rekrutacyjną. Po otrzymaniu pozytywnej informacji zwrotnej, rozpocznie się szkolenie przyszłych wolontariuszy.
- Na szkoleniu wolontariusze poznają idee projektów- zarówno Szlachetnej Paczki, jak i Akademii Przyszłości. Co istotne, dowiadują się, jak współpracować z innymi oraz czym jest to owocne oraz realne pomaganie. Dodatkowo pojawiają się takie zagadnienia jak: relacja pomiędzy pomocnikiem-rodziną, a darczyńcą oraz między wolontariuszem a darczyńcą. Po odbyciu takiego szkolenia członkowie drużyny otrzymują historie rodzin. Następnie dwie osoby udają się na wywiad do takiego domu i tam sprawdzają, czy zgłoszona rodzina rzeczywiście potrzebuje wsparcia w projekcie - dodaje Anna Szmidt.
Proces rekrutacyjny może wydawać się nieco skomplikowany, jednak wbrew pozorom nie trzeba spełnić szeregu wytycznych, aby stać się wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Osoba musi być pełnoletnia, a oprócz tego odpowiedzialna i znaleźć chociaż odrobinę czasu, aby zaangażować się w akcję pomocową. Dlatego studenci, a nawet osoby pracujące z pewnością odnajdą się w tego rodzaju pracy, jeśli tylko chcą poznawać innych ludzi, lubią z nimi rozmawiać i co istotne pragną zmieniać ich świat na lepsze.