Trzonolinowiec we Wrocławiu. Pracownicy Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli badania
Pracownicy Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli ocenę stanu technicznego wrocławskiego Trzonolinowca. Opracowanie ekspertyzy jest zadaniem, które zrealizować ma zespół profesora Krzysztofa Schabowicza z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.
"Umowy o przeprowadzenie tej ekspertyzy zostały podpisane z miastem i zarządcą w połowie listopada. Chodzi o przeprowadzenie badań naukowych i ekspertyz o stanie budynku. Zespół z Politechniki Wrocławskiej już te prace rozpoczął. Na początku polegały one na przeprowadzeniu pomiarów technicznych, prowadzonych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Aktualnie są one oczywiście rozszerzane o kolejne elementy związane z tą ekspertyzą" - powiedział Michał Ciepielski z działu informacji i promocji Politechniki Wrocławskiej.
Poprzednia ekspertyza Trzonolinowca była nierzetelna
Nie jest to pierwsza ekspertyza, która przeprowadzana jest w sprawie Trzonolinowca. Poprzednia pojawiła się pod koniec lipca, a w jej wyniku zarządca poinformował mieszkańców budynku o złym budynku. Co więcej, autorzy ekspertyzy zalecili wówczas nawet wyprowadzkę i pojawiła się informacja o możliwej rozbiórce bloku. Ostatecznie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ocenił tę ekspertyzę jako nierzetelną, o pomoc poproszono naukowców z Politechniki Wrocławskiej.
"Prace nad ekspertyzą mają się zakończyć na przełomie stycznia i lutego, ale trudno tutaj powiedzieć o dokładnym terminie bo to jest kwestia tego, co nasi naukowcy tam znajdą" - powiedział Michał Ciepielski.
Trzonolinowiec jest już zabytkiem. Rozbiórka mu nie grozi
W wyniku poprzedniej nietrafionej ekspertyzy, podjęto odpowiednie kroki, by w przyszłości uniknąć ewentualnej groźby rozbiórki. Ta budynkowi na pewno już nie grozi - z inicjatywy właścicieli mieszkań blok wpisano pod koniec listopada do rejestru zabytków. Nowa ekspertyza ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie powinien zostać przeprowadzony remont.