Mieszkańcy Trzonolinowca przy ul. Kościuszki we Wrocławiu od końca lipca walczą o budynek mieszkalny. 24 lipca wspólnota mieszkaniowa otrzymała wyniki ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego bloku mieszkalnego. Wskazano w niej, że należy m.in:
- jak najszybciej opróżnić budynek;
- ewakuować mieszkańców;
- zabezpieczyć teren;
- opracować program naprawy lub rozbiórki.
Wrocławski Trzonolinowiec - co na to Inspektor Nadzoru Budowlanego?
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Przemysław Samocki podważa tę ekspertyzę. Stwierdził, że opracowanie nie spełnia wymogów ekspertyzy i uznał ją za nierzetelną. Jednocześnie nakazał sporządzenie nowej. Dodał również, że wniosek zawarty w opracowaniu o tym, że mieszkańcy powinni opuścić budynek jest niewiarygodny.
31 lipca wspólnota mieszkaniowa Trzonolinowca spotkała się z zarządcą budynku, spółką "Zarządca". Podczas rozmów ustalono, że muszą ponownie sporządzić ekspertyzę. Tym razem jednak ma być ona zrobiona przez instytucję z odpowiednim doświadczeniem.
Mieszkańcy podjęli również uchwałę zobowiązującą administrację do podjęcia starań o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Blok znajduje się obecnie w gminnej ewidencji zabytków. Pomogłoby to w ubieganiu się o dodatkowe dofinansowanie na remont i utrzymanie budynku.
Wrocławski Trzonolinowiec - praca ekspertów z Politechniki Wrocławskiej
Wykonanie ekspertyzy o stanie technicznym Trzonolinowca zlecono ekspertom z Politechniki Wrocławskiej. Zespół badaczy z uczelni wyższej wycenił sporządzenie analizy na kwotę 195 tys. zł netto.
Podczas rozmowy z Radiem Wrocław, prezes spółki "Zarządca" Sławomir Łata stwierdził, że oferta wpłynęła, więc teraz musi przyjść czas na kolejne formalności. Jak dodaje mężczyzna, będą rokowania z ekspertami z Politechniki Wrocławskiej w sprawie:
- ostatecznej kwoty;
- zakresu prac;
- terminu realizacji.
Ostatecznie jednak decyzję o przyjęciu oferty muszą przyjąć mieszkańcy Trzonolinowca w formie uchwały.