Trzonolinowiec w rejestrze zabytków? Mieszkańcy walczą o budynek mieszkalny

i

Autor: fot. Google Maps Trzonolinowiec w rejestrze zabytków? Mieszkańcy walczą o budynek mieszkalny

Budynki

Ekspertyza o stanie technicznym Trzonolinowca. Mieszkańcy będą musieli zapłacić prawie 200 tys. zł?

2023-08-22 12:03

Pod koniec lipca zrobiło się głośno o Trzonolinowcu, czyli jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Wrocławia. Jego mieszkańcy dostali informację o ewakuacji i rozbiórce, a zlecona przez nich ekspertyza okazała się nierzetelna dla Inspektora Nadzoru Budowlanego. Eksperci z Politechniki Wrocławskiej postanowili zaangażować się w tę sprawę.

Mieszkańcy Trzonolinowca przy ul. Kościuszki we Wrocławiu od końca lipca walczą o budynek mieszkalny. 24 lipca wspólnota mieszkaniowa otrzymała wyniki ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego bloku mieszkalnego. Wskazano w niej, że należy m.in:

  • jak najszybciej opróżnić budynek;
  • ewakuować mieszkańców;
  • zabezpieczyć teren;
  • opracować program naprawy lub rozbiórki.

Wrocławski Trzonolinowiec - co na to Inspektor Nadzoru Budowlanego?

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Przemysław Samocki podważa tę ekspertyzę. Stwierdził, że opracowanie nie spełnia wymogów ekspertyzy i uznał ją za nierzetelną. Jednocześnie nakazał sporządzenie nowej. Dodał również, że wniosek zawarty w opracowaniu o tym, że mieszkańcy powinni opuścić budynek jest niewiarygodny.

31 lipca wspólnota mieszkaniowa Trzonolinowca spotkała się z zarządcą budynku, spółką "Zarządca". Podczas rozmów ustalono, że muszą ponownie sporządzić ekspertyzę. Tym razem jednak ma być ona zrobiona przez instytucję z odpowiednim doświadczeniem.

Mieszkańcy podjęli również uchwałę zobowiązującą administrację do podjęcia starań o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Blok znajduje się obecnie w gminnej ewidencji zabytków. Pomogłoby to w ubieganiu się o dodatkowe dofinansowanie na remont i utrzymanie budynku.

Wrocławski Trzonolinowiec - praca ekspertów z Politechniki Wrocławskiej

Wykonanie ekspertyzy o stanie technicznym Trzonolinowca zlecono ekspertom z Politechniki Wrocławskiej. Zespół badaczy z uczelni wyższej wycenił sporządzenie analizy na kwotę 195 tys. zł netto.

Podczas rozmowy z Radiem Wrocław, prezes spółki "Zarządca" Sławomir Łata stwierdził, że oferta wpłynęła, więc teraz musi przyjść czas na kolejne formalności. Jak dodaje mężczyzna, będą rokowania z ekspertami z Politechniki Wrocławskiej w sprawie:

  • ostatecznej kwoty;
  • zakresu prac;
  • terminu realizacji.

Ostatecznie jednak decyzję o przyjęciu oferty muszą przyjąć mieszkańcy Trzonolinowca w formie uchwały.

Wiozła męża w bagażniku, miała jasny cel