Dziki

i

Autor: unsplash.com

Dolny Śląsk

Nowe przypadki wirusa ASF we Wrocławiu i okolicach. Odstrzelono kolejne dziki

2023-09-12 10:00

Wirus afrykańskiego pomoru świń znów w natarciu we Wrocławiu. Wykryto nowe ogniska niebezpiecznej choroby u dzików na Dolnym Śląsku. Tylko we wrześniu zakażenie potwierdzono u kolejnych dzików na terenie Wrocławia i Kątów Wrocławskich. W ostatnim czasie w rejonie Wrocławia odstrzelone zostały dwa dziki, jeden padł.

Powiatowy lekarz weterynarii we Wrocławiu poinformował, że na terenie powiatu wrocławskiego są nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń. Nowe zakażenia dotyczą ponad 100-kilogramowego dzika, który został odstrzelony na osiedlu Świątniki we Wrocławiu, samicy odstrzelonej w Kątach Wrocławskich oraz padłego dzika w rejonie wrocławskich Stabłowic.

Inspekcja Weterynaryjna zaapelowała o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie obowiązujących zasad przez hodowców trzody chlewnej na terenie powiatu wrocławskiego.

Choroba nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi

-ASF dla człowieka nie stanowi zagrożenia, jednak trzody chlewnej już tak. Najważniejsze, żeby hodowcy zachowali zasady ochrony zwierząt przed wirusem. Tylko odpowiedzialne podejście do przestrzegania zasad bioasekuracji może uchronić hodowców trzody chlewnej przed wniknięciem wirusa ASF do ich gospodarstw – przekazuje dr Monika Kotowicz, powiatowy lekarz weterynarii we Wrocławiu.

Tylko we wrześniu na terenie Dolnego Śląska potwierdzono 10 nowych przypadków zakażenia dzików afrykańskim pomorem świń. Dziki odstrzelono już w powiatach lubińskim, milickim, średzkim, trzebnickim, wołowskim i wrocławskim.

Co robić w przypadku znalezienia padłego dzika?

Na afrykański pomór świń chorują wyłącznie świnie i dziki. W przypadku znalezienia padłego dzika należy zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii, tel. 71 347 98 20.

Każdy kto miał kontakt z chorymi dzikami po powrocie do domu powinien odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania. Poza tym osoba ta przez 72 godzin nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

ASF po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2014 roku. Choroba nie stanowi zagrożenia dla innych gatunków zwierzą.

Góry śmieci na wrocławskich podwórkach. „Ludzie, co jest z wami?”