Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4

i

Autor: GDDKiA

Motoryzacja

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na Dolnym Śląsku. Kiedy i gdzie zostaną zamontowane?

2024-08-22 8:25

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na Dolnym Śląsku powstaną w aż trzech miejscach. Szczególnie uważać będą musieli kierowcy korzystający z autostrady A4 - na trasie tej zamontowane zostaną dwa takie systemy. GITK poszukuje firmy, która zainstaluje urządzenia. Kiedy i w których miejscach pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości na Dolnym Śląsku?

Nowe odcinkowe pomiary prędkości. 43 urządzeń w całej Polsce

Odcinkowy pomiar prędkości to bardzo skuteczny sposób na łapanie nadgorliwych kierowców, którzy mają problem z poruszaniem się po drodze bez nagminnego łamania przepisów ruchu drogowego. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostawę i instalację aż 43 służących do wykonania pomiaru urządzeń na terenie całego kraju. 

Dokładna docelowa lokalizacja wszystkich urządzeń nie jest jeszcze w stu procentach potwierdzona. GITD stworzył dwie listy potencjalnych lokalizacji - podstawową i rezerwową. Jeśli okaże się, że w miejscu z listy podstawowej nie będzie technicznej możliwości zamontowania odcinkowego pomiaru prędkości, to wówczas urządzenie trafi do lokalizacji z listy rezerwowej.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na Dolnym Śląsku. Lista lokalizacji

Główny Inspektorat Transportu Drogowego na Dolnym Śląsku wytypował trzy lokalizacje podstawowe i jedną rezerwową. Nowe odcinkowe pomiary prędkości będą działać na trasie:

  • Autostrada A4 - od Kątów Wrocławskich do węzła Wrocław Południe,
  • Autostrada A4 - od węzła Krzyżowa do węzła Krzywa (okolice Bolesławca),
  • Autostradowa Obwodnica Wrocławia - od węzła Wrocław Północ do węzła Wrocław Stadion,

Na listę rezerwową załapał się z kolei odcinek na trasie:

  • Autostrada A4 - od węzła Budziszów do węzła Pichorowice

Odcinkowy pomiar prędkości na Dolnym Śląsku. Kiedy nowe urządzenia zaczną działać?

Dokładny termin uruchomienia nowych odcinkowych pomiarów prędkości na terenie Dolnego Śląska nie jest znany. Na ten moment wiemy jedynie, że 9 września poznamy firmy zainteresowane wykonaniem zlecenia. Ich oferty zostaną odpowiednio przeanalizowane, a następnie wybrana zostanie najlepsza z nich. Warto pamiętać, że nie będzie musiało oznaczać to od razu początku realizacji inwestycji - firmy, które przegrały przetarg, będą mogły się od niego odwołać, co może wydłużyć cały proces. Docelowo plan GITD przewiduje uruchomienie wszystkich 43 urządzeń w połowie 2026 roku.

Tramwaje wloką się 20 km/h. Tak wygląda komunikacja miejska w stolicy Polski