Pnącza na ściany

i

Autor: Piotr Mastalerz

Nie będzie podatku od nieruchomości! Jest jeden warunek

2021-12-10 16:26

Wrocławscy radni miejscy przyjęli uchwałę, dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których znajdą się zielone dachy, czy ogrody wertykalne. To sposób na zminimalizowanie efektu miejskiej wyspy ciepła oraz poprawy retencji w mieście. Mieszkańcy, tworzący takie instalacje mogą liczyć na ulgi od 50 do nawet 100%. Sprawdź, czy i na jakich zasadach można ubiegać się o zwolnienie.

W listopadzie br. na sesji Rady Miejskiej Wrocławia zadecydowano o przedłużeniu oraz aktualizacji programu, który dotyczy zwolnień od podatku dla właścicieli nieruchomości, instalujących zielone nasadzenia na budynkach. Po raz pierwszy taka forma ulgi pojawiła się w 2015 r., a teraz ma obowiązywać aż do 2027 roku. Uchwała ma przede wszystkim promować zazielenianie terenów miejskich, które zarówno podczas upałów, jak i w czasie ulewnych deszczów zmagają się z wieloma problemami na przykład: miejską wyspą ciepła, czy wchłanianiem wody opadowej.

-Zielone dachy, czy ściany to przede wszystkim dobra warstwa izolacyjna, dzięki której budynki wolniej się nagrzewają, a w zimowych miesiącach roku lepiej kumulowane jest w nich ciepło. Dodatkowo, zieleń wchłania również wodę. Jak wynika z badań takie nasadzenia potrafią zatrzymać 50% opadów, a specjalny dach retencyjny, który też uwzględniony został przy tych zwolnieniach, aż do 100%. To szczególnie ważne, ponieważ obecnie mamy często do czynienia ze skrajnymi zjawiskami pogodowymi między innymi z intensywnymi deszczami – tłumaczy Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zielone ściany i dachy. Zasady zwolnień

Zielony dach to według wprowadzonej ustawy nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowione na dostosowanym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 6 cm (w tym maty wegetacyjne), umożliwiającym ich wielosezonową wegetację. Z programu, który będzie obowiązywał aż do 2027 roku w głównej mierze skorzystają właściciele budynków jednorodzinnych, ale ustawa przewiduje też ulgi dla wspólnot. Kwota zwolnień zależy od tego, czy formą zazielenienia będzie ściana, czy dach, ale także to, czy nieruchomości są powyżej lub poniżej pięciu kondygnacji.

Zasady, dotyczące zielonych dachów, obowiązujące w budynkach nie wyższych niż pięć kondygnacji :

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione proporcjonalnej wielkości;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 100 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.

Natomiast ulgi dla tych większych niż 5 kondygnacji będą o połowę mniejsze, niż w budynkach do pięciu kondygnacji.

Zasady, dotyczące zielonych ścian : zwolnienie z podatku zależne jest od powierzchni nasadzeń :

  • 20 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni do 30 mkw.;
  • 25 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni 30-45 mkw.;
  • 50 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni przekraczającej 45 mkw.

Zwolnienia można uzyskać stacjonarnie w Urzędzie Miejskim Wrocławia lub za pośrednictwem platformy ePUAP czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 09.12 (Goście: Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica oraz Artur Dziambor - Konfederacja) Sedno Sprawy: Sławomir Neumann