Ciekawostki

Najwyżej położona miejscowość na Dolnym Śląsku. Jest tu znany kurort i ośrodek narciarski

2024-11-19 12:27

To miejsce pokochali miłośnicy sportów zimowych. Znajduje się tutaj jedna z największych stacji narciarskich w Polsce, są tu prawdziwie sielskie krajobrazy, a wokół wiele górskich tras idealnych dla tych, którzy uwielbiają spędzać aktywnie czas. Duszniki-Zdrój, a konkretnie Zieleniec (część miasta) to najwyżej położona miejscowość na Dolnym Śląsku.

Zieleniec. Na jakiej wysokości jest położony?

Położony około 12 km od centrum miasta, Zieleniec jest oficjalnie częścią Dusznik-Zdroju. Ta uzdrowiskowa miejscowość leży na Dolnym Śląsku w powiecie kłodzkim, blisko granicy z Czechami. Zieleniec to najwyżej położona osada w województwie dolnośląskim. Znajduje się na wysokości 800-960 metrów nad poziomem morza.

Zieleniec leży na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w pobliżu najwyższego szczytu polskiej części Sudetów Środkowych – Orlicy.

Gdzie znajduje się Zieleniec?

- Zieleniec – obecnie dzielnica Dusznik-Zdroju, dawniej był niezależną wsią, której historia to już ponad 300 lat. Położony na zboczach Gór Orlickich stanowi jedną z najpiękniejszych części naszego miasta. Górski charakter, alpejski mikroklimat, sieć wyciągów, wiele hoteli i pensjonatów – to właśnie projekt Zieleniec Sport Arena

- czytamy na oficjalnej stronie miasta Duszniki-Zdrój.

Osada znana jest obecnie jako ośrodek sportów zimowych. Jest tu ponad 20 wyciągów narciarskich, a na trasach jest sztuczne oświetlenie, dzięki temu można szusować do godz. 20:00. Najdłuższa trasa ma 2800 metrów długości.

Warto pamiętać, że historia Zieleńca zaczęła się w 1719 roku, kiedy powstała tu wieś. W kolejnych dekadach powstał pierwszy drewniany kościół, a w 1840 roku była już m.in. szkoła i młyn. Dopiero na początku XX wieku powstały trasy narciarskie, skocznia oraz tor saneczkowy. Jeszcze do 1945 roku wieś nosiła nazwę Grunwald. Jako część miasta Duszniki-Zdrój Zieleniec został wpisany w 1954 roku. Rozwój ośrodka sportów zimowych zaczął następować w latach 70-tych.

- Zimy bywały tu ponadprzeciętnie długie i śnieżne, warunki narciarskie doskonałe przez nawet 150 dni w ciągu całego roku. To wynik znacząco ponad krajową średnią, co skutkowało dalszym rozwojem narciarskiej infrastruktury, której szczyt przypadł na lata 1975 – 1990 i na pierwszą i na drugą dekadę XXI wieku, aż do dzisiaj

– informuje portal zieleniec.pl

Zieleniec położony jest niedaleko międzynarodowej drogi E-67. Około 100 km od Wrocławia i Opola.

Atrakcje Zieleńca

Oprócz świetnej bazy sportów zimowych Zieleniec oferuje turystom atrakcje przez cały rok. Specyficzny mikroklimat panujący w tym rejonie jest zbliżony do alpejskiego.

Do zabytków Zieleńca zalicza się:

  • kościół św. Anny z 1902 roku (na wysokości 856 m n.p.m., najwyżej położony w Sudetach)
  • figura św. Jana Nepomucena z 1824,
  • krzyż przydrożny z płaskorzeźbą Matki Bożej Bolesnej z XIX wieku

W Zieleńcu znajduje się schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. Stąd dojdziemy do samych Czech, można wjechać wyciągiem do schroniska Masarykova chata. Polecaną trasą spacerową jest m.in. trasa na Orlicę. Zimą jest tu wręcz bajkowo. Wędrówkę warto zacząć od schroniska PTTK "Orlica" i kierować się zielonym szlakiem. Cała trasa jest dobrze oznaczona, a tuż przed szczytem będziemy mogli wejść na wieżę widokową, na której są darmowe lunety. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się szczyt "Orlica" (1084 m.n.p.m.)

Jak dojechać do Zieleńca?

Do Zieleńca, czyli części miasta Duszniki-Zdrój można w około dwie godziny dojechać z Wrocławia. Turyści jądący z różnych części Polski dojadą tu przez Kłodzko. Ze stolicy Dolnego Śląska do Zieleńca prowadzi droga krajowa droga nr 8 oraz międzynarodowa E67.

Najwyżej położona miejscowość na Dolnym Śląsku. Jest tu znany kurort i ośrodek narciarski