Boguszów-Gorce. Tu jest najwyżej położony rynek i ratusz w Polsce
Jedni zdobywają górskie szczyty, a inni najwyżej położony w Polsce rynek miejski. Dla tych drugich nie musi to oznaczać wielkiego wysiłku. Można przyjechać do Boguszowa-Gorców na Dolnym Śląsku, bo to właśnie tu znajduje się najwyżej położony rynek i ratusz w kraju. Budynek urzędu jest na wysokości 581,58 m n.p.m. Uwagę przykuwa charakterystyczna smukła wieża ratusza.
Jak czytamy na stronie Gminy Miasto Boguszów-Gorce, ratusz powstał w miejscu dawnej gorzelni, która spłonęła w 1724 roku. Prace przy jego budowie przez siedem lat prowadził mistrz murarski ze Świdnicy.
- Budynek był kilkakrotnie przebudowywany i remontowany. W roku 1789 i 1818 po wcześniejszych zniszczeniach odbudowano i wyremontowano wieżę; w 1901 roku rozbudowano bryłę ratusza. Początkowo barokową budowlę dopełniono elementami neobarokowymi. W 1937 roku wyremontowano dach, przebudowano restaurację i sąsiednie pomieszczenia - informuje gmina.
Warto dodać, że ratusz w Boguszowie-Gorcach wpisany jest do rejestru zabytków od 1976 roku. Dziś, mieści się tu siedziba władz miasta, a w gabinecie burmistrza do dziś można podziwiać zabytkowe XIX-wieczne meble.
Z ciekawostek, na rynku w XVI wieku działał szyb górniczy. Jeszcze do początku lat 90 XX wieku w Boguszowie-Gorcach wydobywano węgiel kamienny oraz baryt. W mieście istniały łącznie dwie kopalnie należące do Kopalni Węgla Kamiennego Victoria. Były to szyby Witold (Gorce) i Barbara (Kuźnice Świdnickie) oraz kopalnia wydobywająca baryt: Baryt (Boguszów).
Najcenniejsze zabytki Boguszowa-Gorców
Malowniczo położona miejscowość ma sporo atrakcji, wśród nich cenne zabytkowe obiekty. Do najcenniejszych należą:
- kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, gotycko-barokowy, powstały w 1535 roku
- dawny kościół ewangelicki, barokowy, z lat 1770–1775
- kościół polskokatolicki pw. św. Pawła Apostoła,
- barokowy ratusz z lat 1723–37, przebudowany w drugiej połowie XIX wieku, znajduje się na pl. Odrodzenia 1
- dworce kolejowe z XIX wieku
- dawny górniczy Szyb Witold w Gorcach – wieża widokowa
Atrakcje okolic Boguszowa-Gorców
W rejonie Boguszowa-Gorców znajduje się kilka wartych odwiedzenia atrakcji. Będą tutaj na wypoczynku warto wybrać się na:
- Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej – Dzikowiec Wielki to góra zbudowana ze skał magmowych - melafiru i porfiru o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu, na szczycie jest wieża widokowa
- Góra Chełmiec – czyli drugi co do wysokości (851 m n.p.m.) szczyt Gór Wałbrzyskich
- Góra Mniszek – dawniej była własnością rodziny Hochbergów
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Najwyżej położony rynek w Polsce jest na Dolnym Śląsku. To miejsce uwielbiają miłośnicy górskich wypraw
Polecany artykuł: