Najcięższe więzienia w Polsce. Tutaj trafiają najgorsi przestępcy

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Ciekawostki

Najcięższe więzienia w Polsce. Tutaj trafiają najgorsi przestępcy

2024-01-15 14:41

To najcięższe więzienia w Polsce. Przebywają tu najbardziej niebezpieczni przestępcy, którzy na swoim koncie mają np. brutalne morderstwa, gwałty, czy udział w zorganizowanych grupach przestępczych. Do tych zakładów karnych nikt nie chce trafić. Sprawdźcie listę najcięższych więzień w Polsce.

Trafiają tu niebezpieczni przestępcy z całej Polski. To najcięższe więzienia

Na terenie całej Polski znajduje się aktualnie 87 zakładów karnych. Jest jednak kilka z nich, o których mówi się, że są najcięższe. Za tymi murami przebywają najbardziej niebezpieczni przestępcy w kraju. Skazani m.in. za brutalne zabójstwa, czy gwałty. Są tu osoby stwarzające poważne zagrożenie dla społeczeństwa, także recydywiści. Tutaj nikt nie chce trafić.

Zakład Karny w Sztumie

To więzienie w województwie pomorskim uznawane jest za jedno z najcięższych w Polsce. Przeznaczone jest dla mężczyzn recydywistów. W zakładzie funkcjonuje oddział terapeutyczny dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Są tu osoby, które stwarzają poważne zagrożenie społeczne. W zakładzie są 1002 miejsca. Sztumskie więzienie powstało w 1910 roku.

Zakład Karny we Wronkach

To zdecydowanie najpopularniejszy zakład karny w Polsce. Znajduje się w woj. wielkopolskim. Tak samo jak w Sztumie są miejsca dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych. Są tu także osoby z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzone umysłowo, skazani z różnymi uzależnieniami, np. : od środków odurzających lub psychotropowych, czy od alkoholu. W 1981 roku, w trakcie stanu wojennego, zakład stał się miejscem internowania działaczy NSZZ Solidarność z województwa pilskiego.

Zakład Karny w Tarnowie

Więzienie w Tarnowie w woj. małopolskim to kolejny zakład uznawany w Polsce za jeden z najcięższych. To zakład karny typu zamkniętego, przeznaczonym dla mężczyzn, odbywających karę po raz pierwszy. Są tu także oddziały zamknięte dla skazanych młodocianych oraz dla recydywistów penitencjarnych. Na terenie więzienia funkcjonuje też oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. W jednostce przebywają osadzeni, którzy stwarzają poważne zagrożenie społeczne lub zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu – jest dla nich wydzielony oddział pod wzmożoną ochroną.

Zakład Karny w Raciborzu

To kolejny zakład dla recydywistów penitencjarnych. Znajduje się na Śląsku. Ma również oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Są tu też oddziały dla tymczasowo aresztowanych. Jednostka w Raciborzu zaliczana jest do kategorii więzień, w których karę odbywają skazani na krótkotrwałe, jak i najsurowsze kary pozbawienia wolności z karą dożywotniego pozbawienia wolności włącznie. Jest tu łącznie 815 miejsc.

Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich

Więzienie w Strzelcach Opolskich na Opolszczyźnie to zamknięty zakład przeznaczony dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy. Znajduje się tu także oddział typu zamkniętego dla młodocianych. Jednostka dysponuje także oddziałem zakładu karnego dla skazanych mężczyzn recydywistów penitencjarnych typu zamkniętego. Liczba miejsc to 1047.

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie

Ośrodek zamknięty w Gostyninie w woj. mazowieckim powstał w 2013 roku na mocy ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie wobec życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Przebywają tu osoby, które zostały określone przez przepisy prawa jako stwarzające bardzo wysokie ryzyko dokonania przestępstwa. Placówka ma również oddział zamiejscowy w Czersku. Jednym z pierwszych pacjentów ośrodka był seryjny morderca Mariusz T.

To najstarszy zamek w Polsce. Ma ponad 850 lat i jest na Dolnym Śląsku