Brakuje ważnych leków w aptekach. Farmaceuci biją na alarm

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Zdrowie

Farmaceuci biją na alarm. Brakuje ważnych leków w aptekach

2024-01-15 13:25

Farmaceuci alarmują, że w aptekach znów brakuje ważnych leków. Takie sygnały docierają m.in. z województwa dolnośląskiego, gdzie problemy dotyczą dostępności specyfików potrzebnych w leczeniu cukrzycy, czy chorób onkologicznych. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Na liście leków zagrożonych niedostępnością widnieją 224 pozycje. Zestawienie zostało opublikowane na stronie Ministra Zdrowia 7 grudnia 2023 roku.

Nie ma ważnych leków w aptekach. To zagrożenie dla wielu pacjentów

Jak ustalił portal tuwroclaw.com, w związku z możliwą niedostępnością konkretnych leków, problemy mogą mieć np. chorzy na cukrzycę, schizofrenię, czy choroby onkologiczne.

Na duże trudności z dostępnością do niektórych ważnych leków wskazuje Danuta Konopacka, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji aptecznej z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Tłumaczy, że problem dotyczy tak naprawdę całej Europy, bo brakuje półproduktów sprowadzanych z Chin.

Braki dotyczą również produktów mlekozastępczych. Kłopoty są w sytuacji, w której dziecko wymaga karmienia Nutramigenem. Trudności są też z zakupem leku Ozempic dla chorych na cukrzyce. W tym przypadku jest dodatkowy problem, bo gdy lek pojawia się w aptece, wykupują go osoby odchudzające się. Nie ma również niektórych leków potrzebnych w leczeniu przewlekłych chorób neurologicznych we Wrocławiu. Po lek trzeba np. jechać do Świdnicy. Podobnie pacjenci muszą jechać za niektórymi specyfikami dla chorych na Parkinsona. A chodzi np. o lek Madopar. Żeby go kupić trzeba jechać do Krotoszyna. W różnych przypadkach są to niekiedy odległe miejscowości. Dostępność danego leku można sprawdzić na stronie ktomalek.pl

„Problemy dotyczą jednostkowych leków”

W odpowiedzi na zapytania dziennikarzy portalu tuwroclaw.com, Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że problem dotyczy nie tylko Polski, ale i całej Europy.

- Aktualnie nie istnieje ryzyko systemowego braku leków w Polsce. Problemy z dostępnością dotyczą wyłącznie jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych. W przypadku większości czasowo trudno dostępnych produktów można nabyć w aptece odpowiednik, czy też zastosować wskazaną przez lekarza alternatywną technologię medyczną – informuje portal Ministerstwo Zdrowia, tłumacząc jednocześnie, że winę za taki stan rzeczy ponoszą firmy farmaceutyczne podejmujące niewłaściwe decyzje biznesowe. Co gorsza na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się poprawić.

Top 6 miejsc zimą na Dolnym Śląsku. Gdzie pojechać w zimowe weekendy?