Wrocław

Najbardziej nietypowe rzeźby i pomniki we Wrocławiu. Krzesło, szklane jajo i pociąg do nieba to dopiero początek

2025-01-10 12:45

Wrocław to miasto, w którym pełno jest nieoczywistych i nietypowych dzieł sztuki. Rzeźby i pomniki w stolicy Dolnego Śląska to nie tylko ciekawe ozdoby, ale i obiekty, które wywołują emocje. Sprawdźcie w galerii najbardziej niesamowite instalacje we Wrocławiu.

Nietypowe rzeźby i pomniki we Wrocławiu. Warto zobaczyć!

Słyszeliście, że we Wrocławiu stoi pomnik „Pociąg do nieba” lub wielka plenerowa rzeźba przedstawiająca krzesło? Te wyjątkowe i zarazem nietypowe pomniki to dopiero początek. We Wrocławiu można znaleźć wiele nieoczywistych dzieł sztuki, które zachwycają turystów. Warto odszukać najciekawsze obiekty i zrobić sobie zdjęcie. Może to być świetny pomysł na dobrą zabawę.

Wśród nietypowych dzieł sztuki znaleźliśmy we Wrocławiu m.in.:

  • Pociąg do nieba
  • Pomnik IQ
  • Pomnik XD
  • Krzesło
  • Szklane Jajo
  • Pomnik ku czci zwierząt rzeźnych

Każdy z wrocławskich pomników wyróżnia się oryginalnością i dość nieszablonowym podejściem do tematyki. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście krasnale, których wizerunki można spotkać w różnych częściach Wrocławia. Małe i zabawne rzeźby stały się symbolem miasta. Ich liczba wciąż rośnie, a same rzeźby nawiązują często do historii miasta lub współczesnych wydarzeń. Jednym z nietypowych, a zarazem śmiesznych jest np. Krasnal Gołębnik. Można go znaleźć przy placu Gołębim. Znajduje się na parapecie restauracji Spiż. To ostatni wrocławski krasnal, który nadal podróżuje na ptasim grzbiecie.

Największa plenerowa rzeźba w Polsce. Niezwykły „Pociąg do nieba”

Jednym z najbardziej nietypowych, ale i widowiskowych pomników jest „Pociąg do nieba”. To największa i najcięższa plenerowa rzeźba miejska w Polsce, do której zbudowania użyto prawdziwego zabytkowego parowozu. Znajduje się na pl. Strzegomskim we Wrocławiu i składa się z zabytkowego parowozu Ty2-1035 z 1944 roku oraz fragmentu torów z 32 metalowymi podkładami kolejowymi. Wysokość rzeźby to aż 21 metrów, a jej masa wynosi 82 tony i właśnie to sprawia, że to największa rzeźba miejska w Polsce.

Gigantyczne krzesło we Wrocławiu

Na wysepce między ulicą Rzeźniczą a Nowym Światem stoi wielki pomnik krzesła autorstwa Tadeusza Kantora. Rzeźba ma 9 metrów wysokości, a samo krzesło wzorowane jest na drewnianym składanym krześle ogrodowym. Projekt krzesła był już przygotowany w latach 70-tych, jednak oficjalnie pomnik postawiono dopiero w 2011 roku. Podobna rzeźba stanęła także w Hucisku niedaleko Krakowa, obok domu Kantora. Pomysłodawca nazwał dzieło „pomnikiem niemożliwym”.

Szklane jajo w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego

Niezwykłe szklane jajo stoi od 2019 roku w zabytkowym budynku głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Nietypowy obiekt jest portiernią. Ma drzwi, okno, stół i monitory z obrazem z kamer. Szklane jajo kosztowała niemal 45 tysięcy złotych, a przygotowali je architekci z Wrocławia: Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz.

„Szklane JAJO, umieszczone w sieni wybudowanego w 1737 roku łącznika pomiędzy budynkiem Uniwersytetu Wrocławskiego a Kościołem Uniwersyteckim, stanowi autorskie rozwiązanie trudnego projektowego problemu – konieczności wprowadzenia w barokową sień nowej funkcji – portierni. Z języka portugalskiego barroco znaczy „perła o nieregularnym kształcie”, z włoskiego – dziwność, nietypowość. JAJO, wpisując się w ten charakter i niosąc bogatą pozytywną symbolikę, stanowić ma nowoczesny i kontrastujący wizualnie architektoniczny komponent, dzieło jednoczące w sobie cechy indywidualne i artystyczne, wprowadzające w sień świecącą nowoczesną bryłę.”

- czytamy w opisie projektu na stronie archiglass.com.pl

W galerii zobaczycie nietypowe rzeźby i pomniki we Wrocławiu. Sprawdźcie, gdzie znajduje się Powodzianka, Manekin, czy Pomnik Anonimowego Przechodnia.

Najbardziej nietypowe rzeźby i pomniki we Wrocławiu. Krzesło, szklane jajo i pociąg do nieba to dopiero początek