Mosty Pomorskie niemal wyremontowane. Jakie części przebudowano lub zmieniono?

i

Autor: Miłosz Wałkowiecki

Mosty Pomorskie niemal wyremontowane. Daty otwarcia wciąż jednak nie znamy

2022-12-09 13:50

7 marca 2020 roku ruszyły prace remontowe na mostach Pomorskich. Po niecałych trzech latach wrocławska inwestycja zmierza do końca, choć konkretnej daty ponownego otwarcia jeszcze nie znamy.

Wrocławskie mosty Pomorskie są w trakcie poważnych remontów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie ukrycie brzydkiej rury ciepłowniczej, a także ogólna renowacja basztów, lamp i elementów zdobiących.

Mosty pomorskie - odnowione strażnice

Istotnym elementem remontu było również odnowienie strażnic, które znajdują się przy wjeździe na most. 

Na strażnicach znalazły się rzygacze w kształcie wilków, które inspirowane były wiedźmińskim medalionem. Książki Andrzeja Sapkowskiego weszły już nie tylko w świat gier komputerowych i seriali, ale także w świat budownictwa. 

Mosty Pomorskie - czyszczenie elementów piaskowca

Jednym z elementów, które straszyły przed rozpoczęciem renowacji, były brudne, czarno-szare elementy piaskowca na strażnicach. Udało się przywrócić im ich dawny, piaskowy kolor. Odbudowano również napis, który znajdował się na przeprawie w trakcie II wojny światowej. Dodano także jego polskie tłumaczenie.

Mosty Pomorskie - powrót maszkaronów

Elementem charakterystycznym dla konstrukcji były maszkarony, które zostały jednak przykryte rurą ciepłowniczą. Po latach spędzonych pod najbrzydszym elementem budowli, potrzebowały konkretnej renowacji oraz pielęgnacji. Łącznie 68 maszkaronów wróci na most, odzyskując swój dawny wygląd i blask. 

Mosty Pomorskie - na czym polegały prace remontowe?

Podczas renowacji mostów Pomorskich trzeba było zrobić naprawdę wiele. Po otwarciu mostu do dyspozycji mieszkańców będzie nowa jezdnia i szerokie chodniki, a wszystko ogrodzone zielonymi barierkami. Całość oświetlać będą ładne latarnie, a ozdobne elementy mają nadać unikatowy charakter, co sprawi, że mosty Pomorskie staną się atrakcyjnym punktem na architektonicznej mapie Wrocławia.

To wszystko jednak tylko teoria i choć znaczna część elementów została już wykonana, to na realny efekt końcowy zaczekać będzie trzeba przynajmniej do początku 2023 roku