Monetki bukowe są jednymi z najpiękniejszych grzybów, jakie możemy spotkać w karkonoskich lasach. Nie sposób ich pomylić z innymi gatunkami.
Monetki bukowe - co to są za grzyby?
Wyrastające wiązkowo monetki bukowe są widoczne już z odległości kilkunastu metrów. Nie pomylimy ich z innymi grzybami ze względu na intensywnie białe i silnie połyskujące kapelusze. Co więcej, rosną tylko na martwym drewnie bukowym, czasem nawet wysoko nad ziemią. W tym roku trudno je spotkać, ponieważ występują po obfitych opadach deszczu.
Mogą być albo pasożytami, albo saprotrofami. Wszystko zależy od warunków. Pasożyt bytuje na żywych drzewach, a saprotrofen pobiera składniki odżywcze z martwych i butwiejących pni. Monetki bukowe wolą drewno drzew liściastych, głównie buka. Z tego powodu najczęściej spotkamy je w siedliskach lasów bukowych, zarówno na nizinach, jak i terenach górskich.
Na Dolnym Śląsku występuje, ponieważ teren całego województwa pokrywa się z naturalnym zasięgiem buka. Wśród miejsc, gdzie występuje monetka bukowa, należy m.in:
- Muszkowicki Las Bukowy;
- Las Bukowy w Skarszynie;
- Góra Miłek;
- Radziądz;
- Stawy Milickie;
- Jaskinia Niedźwiedzia;
- Wzgórze Joanny;
- Karkonoski Park Narodowy w okolicach Chojnika;
- Park Narodowy Gór Stołowych w okolicach Wrót Pośny i Ostrej Góry;
- Masyw Ślęży;
- Góry Bardzkie;
- Dolina Baryczy.
Monetki bukowe potrafią wyrosnąć niemal na każdej wysokości. Na żywych drzewach zazwyczaj rosną wyżej na pniu lub koronie, a często nawet kilkanaście metrów nad ziemią. Za to na martwych drzewach spotykane są na całej długości, nawet przy samej ziemi. Owocniki wyrastają przeważnie od późnego lata do pierwszych przymrozków, najczęściej po obfitych opadach deszczu.
Wyrastają zarówno w okresie upałów, jak i chłodnych dni. W zależności od pogody w okresie deszczowym lub po mgłach na ich kapeluszach może pojawić się bardzo silny połysk, a to ze względu na warstwę śluzu. Od tego nawet wzięła się łacińska nazwa tego grzyba - "mucus", czyli "śluz".
Czy monetka bukowa jest jadalna?
Istotnym faktem jest to, że mimo apetycznego wyglądu, monetka bukowa nie jest grzybem jadalnym. Wiele z tych grzybów wykorzystuje się we współczesnej medycynie i rolnictwie. Z grzybni monetek uzyskiwana jest mucydyna, czyli antybiotyk używany w leczeniu grzybicy skóry.