We Wrocławiu trwa tak zwana TORYwolucja, czyli program naprawy torów, zwrotnic, czy sieci trakcyjnej na terenie całego miasta. Na ten cel przeznacza się dziesiątki milionów złotych rocznie. Wszystko po to, aby zwiększyć komfort jazdy pasażerów komunikacji zbiorowej, czyli między innymi zapobiegać częstym wykolejeniom wagonów, co do tej pory można było zauważyć na ulicach. O tym, że remonty idą zgodnie z planem ma świadczyć fakt, o którym poinformowało MPK Wrocław – zanotowało jedynie trzy wykolejenia tramwajów w pierwszym kwartale tego roku. Analogiczny okres ubiegłego roku liczył ich 35.
Zgodnie z założeniami TORYwolucji w pierwszym kwartale tego roku zrealizowano trzeci już etap remontu na placu Jana Pawła II – wymieniono tam skrzyżowanie torowe. Na placu Dominikańskim wymieniono również rozjazdy, a podobne prace przeprowadzono też u zbiegu ulicy Słowiańskiej z ulicą Jedności Narodowej. Miejski przewoźnik jednak się nie zatrzymuje i obecnie realizuje czwarty etap na placu Jana Pawła.
- Ciągle działamy. Systemowo. Na wspomnianym placu Jana Pawła II już toczy się czwarty etap inwestycji – wymiana rozjazdu od strony mostu Sikorskiego i korzystając z zamknięcia, wymiana torowiska od placu Jana Pawła II do ulicy księcia Witolda. Cieszy mnie fakt, że zespół KOLEJKOWA uznał TORYwolucję za ważne wydarzenie, a tym samym uczynił z naszych działań istotny element swojej wystawy – podkreśla prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder
TORYwolucja zajechała do Kolejkowa. Jak wygląda wystawa?
Wspomniane działania w mikroskali prezentuje teraz Kolejkowo, znane z obrazowych makiet tematycznych samego Wrocławia, jak i Dolnego Śląska.
- Zwróciliśmy się do MPK Wrocław o to, żeby nam podpowiedzieli, jak robi się tory, jak wyglądają takie remonty, co powinno się znaleźć na makiecie i razem stworzyliśmy scenkę budowy nowego torowiska – mówi Jakub Paczyński, prezes Kolejkowa.
- Każda figurka wykonana jest ręcznie. Wszystko w skali 1:25. Mamy tutaj chociażby kierownika budowy, nadzorującego remonty. Dodatkowo cała scenka idealnie odwzorowuje prace, jakie są dokonywane przy TORYwolucji – nawet spawanie migomatem – dodaje Kamil Słowiński, przewodnik z Kolejkowa
Ekspozycja jest stała, a w przyszłości ma być rozwijana. Oglądać ją można w Sky Tower.
SPRAWDŹCIE PONIŻEJ, JAK WYGLĄDA WYSTAWA:
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!