millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko

i

Autor: Unsplash

Wiadomości

Millenialsi i pokolenie Z w pracy. Ochrona środowiska jest dla nich na równi z wynagrodzeniem

2024-05-28 14:54

Millenialsi oraz przedstawiciele pokolenia Z stają się bardziej świadomi w różnych sferach życia. Istotna jest dla nich m.in. ochrona środowiska. Jak wynika z międzynarodowego raportu, dla większości osób składających CV równie ważna, jak warunki pracy czy wynagrodzenie, jest działalność ekologiczna i społeczna pracodawców.

Jakie jest podejście millenialsów i pokolenia Z? Chcą pracować w firmach dbających o środowisko

W „Raporcie Trendów 2024”, 2/3 aplikujących o pracę przedstawicieli millenialsów (osób urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku), a także tzw. zetek (osób urodzonych po 1995 r.), zanim wyśle swoje CV, sprawdza reputację firmy w kwestii ochrony środowiska.

Zauważono, że szczególnie wrażliwi w tej kwestii są najmłodsi pracujący z pokolenia Z. Jak wynika z raportu, odpowiedzialność ekologiczna i społeczna pracodawców jest dla nich równie ważna, co warunki pracy i wynagrodzenie. Podano, że za rok "zetki" będą stanowiły ponad 20 proc. ogólnej puli pracowników, a do 2050 r. całe to pokolenie będzie dominować na rynku.

- W Polsce ten trend nie zyskał jeszcze tak wysokiego priorytetu, niemniej rekruterzy powinni pozostawać otwarci na tego typu pytania, a nawet proaktywnie komunikować zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Pytający o ten aspekt kandydaci wyrażają swoje wartości i priorytety. To ważne w kontekście dopasowania kandydata do kultury organizacyjnej - przyznała Justyna Krzewska z Rocketjobs.pl, w rozmowie z PAP. 

Jednocześnie w raporcie wskazano, że zielona transformacja gospodarki to obszar, który generuje coraz więcej etatów. Globalnie 55 proc. liderów biznesu przewiduje, że inwestycje w ochronę środowiska i ESG (eng. Environmental, Social, Governance) w najbliższej przyszłości przewyższą nawet inwestycje w technologię i inne megatrendy w zakresie tworzenia miejsc pracy. Szacuje się też, że do 2030 r. na całym świecie powstanie nawet 30 mln nowych, zielonych stanowisk.

Według ekspertki rynku pracy ESG z Manpower Karoliny Gruli, już widać rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. ESG. Wyjaśniła, że kandydat, który chce pracować i rozwijać się w tym obszarze, powinien posiadać wiedzę specjalistyczną, obejmującą zrównoważony rozwój, ochronę środowiska, prawa człowieka i ład korporacyjny.

- Niezbędne są też umiejętności komunikacyjne oraz analityczne przy zbieraniu i interpretowaniu danych oraz biegłość w obsłudze narzędzi analitycznych. Ważne jest zarządzanie projektami, planowanie i koordynacja działań w projektach - wyjaśniła Karolina Grula, w rozmowie z PAP.

Wśród najczęściej poszukiwanych stanowisk kobieta wymieniła m.in.:

  • specjalistę ds. zrównoważonego rozwoju;
  • analityka ESG;
  • menedżera ds. ESG;
  • specjalistę ds. ładu korporacyjnego;
  • konsultanta ds. ESG;
  • audytora ESG.

Autorzy publikacji przypomnieli, że od tego roku obowiązują nowe unijne zasady raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Chodzi o dyrektywę CSRD, która przewiduje wprowadzenie obowiązku raportowania danych w obszarze środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego przez wszystkie duże spółki i grupy kapitałowe. Od 2026 roku do obowiązku raportowania dołączą małe i średnie przedsiębiorstwa. 

W Bydgoszczy powstał nowy mural. Działa na środowisko jak 400 drzew!