Dolny Śląsk

Miliony na ratowanie zabytków po powodzi. Te obiekty zostaną wyremontowane

2025-05-08 9:38

Dolny Śląsk otrzyma blisko 47 milionów złotych na odbudowę zabytków zniszczonych przez ubiegłoroczną powódź. Właśnie opublikowano wyniki specjalnego naboru do programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Które zabytki zostaną wyremontowane?

We wrześniu 2024 miejscowości na Dolnym Śląsku ucierpiały przez wielką wodę, która zniszczyła zabrała ludziom dobytki, niszczyła drogi, a także zabytkowe budowle. Mimo upływu 7 miesięcy od tragicznej powodzi, w wielu miejscach wciąż widać jej skutki. Na początku maja redakcja Radia ESKA odwiedziła Kłodzko i Lądęk-Zdrój. Sceneria wzdłuż Nysy Kłodzkiej nadal jest apokaliptyczna, dlatego tak ważna jest konkretna i długotrwała pomoc dla powodzian. Odbudowa i ochrona zabytków także jest priorytetem.

Pomoc finansowa na ratowanie zabytków po powodzi na Dolnym Śląsku

Na początku roku przez dwa miesiące właściciele zniszczonych zabytków mogli składać wnioski o dofinansowanie na remont zniszczonych przez powódź obiektów. Zorganizowano dla nich również konsultacje online, aby ułatwić proces aplikowania. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli ministerstwa i wojewódzkich konserwatorów zabytków na Dolnym Śląsku pozytywnie oceniła 86 projektów, którym przyznano łącznie aż 46 mln 916 tys. złotych.

- Ten program dotacyjny to jeden z elementów rządowej pomocy, która przekroczyła już 4 miliardy złotych. Odbudowa zabytków to proces długotrwały i kosztowny, ale dzięki tym dotacjom wielu właścicieli uszkodzonych zabytków będzie mogło rozpocząć pierwsze prace, przede wszystkim związane z przygotowaniem dokumentacji

- mówi Anna Żabska, wojewoda dolnośląska.

Które zabytki zostaną odrestaurowane?

Na liście beneficjentów znalazły się m.in.:

  • Zabytkowe kamienice z rynku w Lądku-Zdroju
  • Klasztor Franciszkanek w Kłodzku
  • Kościół w Bielicach
  • Część folwarku w Kamieńcu Ząbkowickim
  • Kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim
  • Most św. Jana w Lądku Zdroju

7 miesięcy po powodzi. Kłodzko i Lądek-Zdrój próbują stanąć na nogi

Prace potrwają lata, potrzebne będą kolejne pieniądze

– Cieszę się, że wspólnymi siłami z właścicielami zabytków udało się przygotować i złożyć dużą liczbę wniosków do tego programu . Liczba tych wniosków pokazuje, że przed nami dużo pracy, która będzie rozłożona na najbliższe lata i prawdopodobnie będą one wymagać kolejnych środków

- powiedział Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki wylicza, że w wyniku powodzi na Dolnym Śląsku ucierpiało 240 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz ponad 2 tysiące obiektów ujętych w Gminnych Ewidencjach Zabytków. Wielka woda poważnie naruszyła most św. Jana w Lądku-Zdroju oraz kaplicę św. Onufrego w Stroniu Śląskim. Jeszcze w ubiegłym roku wykonano przy tych obiektach pilne prace zabezpieczające.