Miliony na ratowanie zabytków po powodzi. Te obiekty zostaną wyremontowane

Dolny Śląsk otrzyma blisko 47 milionów złotych na odbudowę zabytków zniszczonych przez ubiegłoroczną powódź. Właśnie opublikowano wyniki specjalnego naboru do programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Które zabytki zostaną wyremontowane?

We wrześniu 2024 miejscowości na Dolnym Śląsku ucierpiały przez wielką wodę, która zniszczyła zabrała ludziom dobytki, niszczyła drogi, a także zabytkowe budowle. Mimo upływu 7 miesięcy od tragicznej powodzi, w wielu miejscach wciąż widać jej skutki. Na początku maja redakcja Radia ESKA odwiedziła Kłodzko i Lądęk-Zdrój. Sceneria wzdłuż Nysy Kłodzkiej nadal jest apokaliptyczna, dlatego tak ważna jest konkretna i długotrwała pomoc dla powodzian. Odbudowa i ochrona zabytków także jest priorytetem.

Pomoc finansowa na ratowanie zabytków po powodzi na Dolnym Śląsku

Na początku roku przez dwa miesiące właściciele zniszczonych zabytków mogli składać wnioski o dofinansowanie na remont zniszczonych przez powódź obiektów. Zorganizowano dla nich również konsultacje online, aby ułatwić proces aplikowania. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli ministerstwa i wojewódzkich konserwatorów zabytków na Dolnym Śląsku pozytywnie oceniła 86 projektów, którym przyznano łącznie aż 46 mln 916 tys. złotych.

- Ten program dotacyjny to jeden z elementów rządowej pomocy, która przekroczyła już 4 miliardy złotych. Odbudowa zabytków to proces długotrwały i kosztowny, ale dzięki tym dotacjom wielu właścicieli uszkodzonych zabytków będzie mogło rozpocząć pierwsze prace, przede wszystkim związane z przygotowaniem dokumentacji

- mówi Anna Żabska, wojewoda dolnośląska.

Które zabytki zostaną odrestaurowane?

Na liście beneficjentów znalazły się m.in.:

  • Zabytkowe kamienice z rynku w Lądku-Zdroju
  • Klasztor Franciszkanek w Kłodzku
  • Kościół w Bielicach
  • Część folwarku w Kamieńcu Ząbkowickim
  • Kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim
  • Most św. Jana w Lądku Zdroju

7 miesięcy po powodzi. Kłodzko i Lądek-Zdrój próbują stanąć na nogi

Prace potrwają lata, potrzebne będą kolejne pieniądze

– Cieszę się, że wspólnymi siłami z właścicielami zabytków udało się przygotować i złożyć dużą liczbę wniosków do tego programu . Liczba tych wniosków pokazuje, że przed nami dużo pracy, która będzie rozłożona na najbliższe lata i prawdopodobnie będą one wymagać kolejnych środków

- powiedział Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki wylicza, że w wyniku powodzi na Dolnym Śląsku ucierpiało 240 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz ponad 2 tysiące obiektów ujętych w Gminnych Ewidencjach Zabytków. Wielka woda poważnie naruszyła most św. Jana w Lądku-Zdroju oraz kaplicę św. Onufrego w Stroniu Śląskim. Jeszcze w ubiegłym roku wykonano przy tych obiektach pilne prace zabezpieczające.