Wrocław

Mija rok od powstania muralu Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim. Wciąż stoi tam nielegalnie

2023-07-04 12:55

Mural Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim powstał w lipcu 2022 roku. Jak się okazało, stał on tam nielegalnie i miał zostać zamalowany. Mural jednak nieprzerwanie stoi, a żadnych prób w kierunku legalizacji dzieła kibiców Śląska Wrocław nie widać.

Mural z wizerunkiem Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu od samego początku wzbudzał niemałe kontrowersje. Gdy jednym dzieło kibiców Śląska Wrocław bardzo się podobało, inni uważali, że szpeci on Ostrów Tumski. Nie nam oceniać jego walory estetyczne, natomiast warto pochylić się nad kwestią jego legalności. Już rok temu od Urzędu Miejskiego słyszeliśmy, że powinien on zostać zamalowany, ponieważ nie spełnia przepisów Parku Kulturowego, natomiast od tamtej pory w kierunku naniesienia poprawek nie wydarzyło się absolutnie nic. 

Mural Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim. Malunek od początku nielegalny

Cała sprawa rozpoczęła się w lipcu 2022 roku, gdy na murze należącym do Zakonu Sióstr Marianek namalowano wizerunek Jana Pawła II w dość charakterystyczny sposób. Malunek, oprócz twarzy polskiego papieża, przedstawia również herb Śląska oraz białego orła - Godło Rzeczpospolitej Polski. Powody, przez mural został wzięty pod lupę, były dwa.

Po pierwsze, mur był zapisany wcześniej w rejestrze zabytków, a po drugie, znajduje się na terenie parku kulturowego "Stare Miasto". Według uchwały w sprawie utworzenia takiego parku, wszelkie działania reklamowe, których elementem jest zasłanianie zabytku nośnikami reklamowymi lub szyldami, jest zabronione. Obecny na muralu herb Śląska, traktowany jest w tym przypadku jako szyld, więc może zajmować tylko pięć procent powierzchni malowidła, co nie zostało odpowiednio dopilnowane.

Mural niezgody. Kibice Śląska namalowali mural bez zgody konserwatora zabytków.

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia przypomina się Urzędowi Miejskiemu

Mural z wizerunkiem Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim stoi już rok, a działań w kierunku jego zalegalizowania dalej nie widać. W marcu 2023 roku Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia próbowało dowiedzieć się, na jakim etapie stoi sprawa muru. Wydział Architektury i Zabytków poinformował wówczas, że odpowiednia dokumentacja wciąż nie wpłynęła. 

"Kiedy w marcu pytaliśmy o status sprawy dowiedzieliśmy się, że właścicielki ściany - siostry marianki - przez blisko dziewięć miesięcy nie wystąpiły o wymagane zgody. Dlatego teraz zapytaliśmy Urząd po raz kolejny - czy są podejmowane próby legalizacji muralu i co Urząd zamierza z tym tematem zrobić" - informuje Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

Sprawa wydaje się na tyle nieoczywista, że podejmowane przez towarzystwo działania spotkały się z negatywnym odbiorem wśród mieszkańców Wrocławia. Tym w dużej części mural całkiem się podoba, albo przynajmniej uważają, że prezentuje się dużo lepiej od pustej, poniszczonej ściany. Próbowaliśmy skontaktować się z Urzędem Miasta i dowiedzieć się, na jakim etapie znajduje się aktualnie sprawa, jednak takiej odpowiedzi zdobyć się nie udało.

Atak na mural z Janem Pawłem II na Ostrowie Tumskim

W nocy z 31 marca na 1 kwietnie doszło do aktu wandalizmu. Późną porą ktoś wylał na wizerunek papieża wiaderko czerwonej farby, celując głównie w jego twarz. Sprawą zdewastowanego muralu zajęli się wówczas kibice Śląska Wrocław. Sympatycy WKS-u przywrócili malowidło do poprzedniego stanu. Malunek nie ucierpiał w jakiś nadzwyczajny sposób - okazało się, że wystarczyło zmyć czerwoną farbę. Podczas czyszczenia muralu obecny był patrol policji