Składanie wniosków będzie teraz prostrze
- Przy okazji uprościmy możliwość wnioskowania, nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych zgód. Uznajemy również, że środki pochodzące z kredytów i pożyczek mogą być zaliczane do tak zwanych nakładów własnych. Po zmianach możliwe będzie złożenie zgłoszenia o zwolnieniu w innym roku, niż zostały poniesione koszty związane z zakupem lub montażem instalacji. Obecnie taka możliwość była wyłącznie do końca roku, w którym zostały poniesione koszty. Okazywało się jednak, że część podatników nie była w stanie złożyć potrzebnych dokumentów - mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.
Zwolnienie można uzyskać na okres do 5 lat. Co ważne, instalacja powinna działać zgodnie z przeznaczeniem przez cały okres trwania zwolnienia. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest poniesienie nakładów na niskoemisyjne źródła energii w wysokości co najmniej 15 000 złotych brutto.
Polecany artykuł:
Miasto stworzyło również w zeszłym roku specjalną mapę potencjału solarnego miasta, która wskazuje ilość energii słonecznej padającej na powierzchnię wrocławskich dachów w ciągu roku. To forma zachęcenia mieszkańców do instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Mapa może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze takich instalacji. Jest ona dostępna na miejskim geoportalu: www.geoportal.wroclaw.pl/mapy/solarna
Jak złożyć zgłoszenie o prawie do zwolnienia?
- Uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej – szczegóły: www.wroclaw.pl/srodowisko/plan-gospodarki-niskoemisyjnej
- Wypełnić załączniki do uchwały
- Wypełnić korektę deklaracji/ deklarację podatkowej