Majówka 2020. Co można, a czego nie wolno? Przepisy, zasady, obowiązujące zakazy i ograniczenia

2020-04-30 18:27

Majówka to czas, który zazwyczaj sprzyjał spotkaniom, imprezom czy wyjazdom. Niestety, obecnie wiele planów pokrzyżował koronawirus. Majówka 2020: co można, a czego nie wolno? Jakie są obecnie przepisy? Które obowiązujące zakazy i ograniczenia mogą nam przeszkodzić w swobodnym wypoczynku podczas tegorocznego długiego weekendu majowego? Sprawdź, co w tym roku można, a czego nie wolno w czasie majówki.

Chociaż hotele, hostele i schroniska pozostają zamknięte, a ruch turystyczny został całkowicie wstrzymany, ponadto zamknięte są granice Polski, to jednak wielu z nas zapewne zdecyduje się spędzić tę majówkę poza domem. Co wolno, a czego nie można w czasie majówki 2020? Wyjaśnia wrocławska policja.

Majówka 2020. Co wolno, a czego nie można?

- Większość z nas przyzwyczajonych jest do tego, że „majówkę” spędzamy na różnych wycieczkach - tych dalszych i po najbliższej okolicy. Co roku przez te kilka wolnych dni korzystamy z parków, lasów, zwiedzamy i cieszymy się pierwszymi ciepłymi dniami, zamiast siedzieć zamknięci w czterech ścianach mieszkania. Jednak w tym roku nasze przyzwyczajenia powinny ulec zmianie. Dla własnego bezpieczeństwa, ale też bezpieczeństwa naszych najbliższych, powinniśmy właśnie zostać w naszych domach - apeluje Łukasz Dutkowiak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

I przypomina, że z powodu koronawirusa zmarło już około 600 osób. Najbezpieczniej przed wirusem ustrzec się właśnie poprzez izolację. Nie jest jednak wykluczone, że mimo tych apeli wielu Polaków w ten weekend wyjdzie z domów.

- Na inny termin przełóżmy spotkania rodzinne, czy wspólne grille. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajenia i chęć zobaczenia się z osobami, których już od kilku miesięcy nie spotykamy, ale dla własnego bezpieczeństwa, powstrzymajmy się od tego - uświadamia Dutkowiak i dodaje: -Nie zaprzepaśćmy wysiłku lekarzy i ratowników, którzy codziennie toczą walkę z koronawirusem.

Jeżeli jednak zdecydujemy się wyjść z domu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nie siadaj za kierownicą po alkoholu
  • jeżeli wychodzisz z domu, nie zapomnij o zamknięciu go na klucz
  • nie zostawiaj kluczyków w aucie
  • z tyłu głowy miej zdrowy rozsądek, z przodu - maseczkę

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, dlatego poruszając się w przestrzeniach publicznych, powinniśmy mieć na sobie maseczkę. A jeśli nie maseczkę, to chociaż apaszkę czy szalik.

Teren Dolnego Śląska w czasie majówki będzie patrolować większa liczba policjantów niż zazwyczaj. Policja apeluje, aby mimo wszystko zachować ostrożność.

Czytaj też: Majówka 2020. Sposoby na spędzenie wolnego czasu

Majówka 2020. Co można, a czego nie wolno? Przepisy, zasady, zakazy i ograniczenia

Poniżej podajemy obowiązujące przepisy, zasady, a także listę zakazów i ograniczeń, jakie będą ważne podczas tegorocznej majówki. Stosowanie się do nich to zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa i szansa na uniknięcie mandatu. 

  • Ograniczenia w przemieszczaniu się: obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
  • Zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego: dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Obowiązuje dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia.
  • Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych: wszyscy (oprócz kilku wyjątków) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Ograniczenie nie dotyczy m.in.: dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób poruszających się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osób poruszających się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4.
  • Zakaz korzystania z placów zabaw, ogrodów zoologicznych: zabronione jest korzystanie z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.
  • Zakaz zgromadzeń i imprez: zabrania się organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez. Wyłączone są zakłady pracy.
O plany na majówkę w dobie koronawirusa zapytaliśmy siedlczan
Sonda
Jak spędzisz majówkę 2020?
Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Minusy dodatnie kwarantanny