We Wrocławiu, latarnika można spotkać w porze zachodu słońca, kiedy to swoją prace zaczyna obok InfoCentrum przy Placu Katedralnym 1. Później idzie w kierunku pl. Katedralnego, skweru z platanem i ulicy św. Józefa.
Latarnie zapala w charakterystycznym stroju
Latarnika z Wrocławia można poznać po bardzo charakterystycznej czarnej pelerynie i czarnym cylindrze na głowie. Każdego dnia tuż przed zmrokiem chodzi po Ostrowie Tumskim i zapala gazowe latarnie.
Niewątpliwie latarnik jest turystyczną atrakcją Wrocławia. - Turyści to kochają. Biegają za nim tabunami z aparatami, a on wygląda niczym wyjęty z gwardii watykańskiej lub królewskiej. Nieporuszony - mówi nam Renata Kusztan (Wrocław w fotograficznym skrócie), która pasjonuje się fotografią i od kilku lat robi zdjęcia wrocławskiemu latarnikowi.
Pracy jest sporo, bo na Ostrowie Tumskim jest aż 98 lamp gazowych. Tworzą one wyjątkowy klimat tego miejsca. Codziennie są odpalane ręcznie, co jeszcze bardziej sprawia, że miejsce to jest znane na świecie. Do obowiązków latarnika należy nie tylko samo ich zapalanie, ale i np. konserwacja oświetlenia gazowego, w tym usuwanie usterek. Ponadto oczyszczanie słupów z naklejanych plakatów, badanie szczelności instalacji i ocena stanu technicznego urządzeń.
Godziny pracy latarnika zależą od pory roku
Pory zapalania lamp na Ostrowie Tumskim nie są przypadkowe. Konkretne godziny uzależnione są od poszczególnych miesięcy. Oczywiście dostosowane jest to do zachodu i wschodu słońca. Łączna roczna liczba godzin świecenia lamp gazowych na Ostrowie Tumskim wynosi 3900.
Spacerowiczów zachwycających się tą częścią miasta można spotkać często w okresie jesienno-zimowym, kiedy wieczory są długie, a oświetlone uliczki wyglądają uroczo.
I tak np. pod koniec listopada zapalanie lamp na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu rozpoczyna się o godz. 16:20, a w grudniu o godz. 16:15.
Latarnik na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. To wyjątek na skalę Europy. Kiedy można go spotkać?
Polecany artykuł: