Za nami piękna wrześniowa pełnia Księżyca. Ostatnie dni to idealny czas na zrobienie zjawiskowych fotografii ze Srebrnym Globem, który znalazł się blisko Ziemi i przybrał krwistoczerwoną barwę. Nazywana w tradycji ludowej pełnia Księżyca Żniwiarzy, czy też pełnia Kukurydzianego Księżyca miała swoją kulminację w piątek 29 września.
Pełnia Księżyca Żniwiarzy. Dobra okazja dla fotografów
Superksiężyc na nocnym niebie we wrześniu nazywany jest także Księżycem Plonów – wszystko ma związek z porą roku, w jakiej występuje. Sama nazwa pełni Księżyca Żniwiarzy wywodzi się z kultury Egipcjan i zwiastowała nadchodzącą porę deszczową, która kończyła okres suszy. Przez kilka wieczorów z rzędu Księżyc rozświetla niebo, tym samym pomagając rolnikom, bo zapewnia dodatkowe światło przy zbiorze plonów.
W tym roku wrześniowa pełnia Księżyca była widoczna w wielu regionach, a to dzięki temu, żeby było bezchmurne niebo. Tuż po zachodzie Słońca wschodzący nad horyzontem Księżyc był krwistoczerwony. Było to oczywiście złudzenie optyczne, które spowodowało zjawisko rozpraszania światła. W nocy z 29 na 30 września można było zaobserwować w lasach nietypowe zachowania zwierząt – słychać było przerażające wycie watah wilków.
Kukurydziany Księżyc w obiektywie mieszkańców Dolnego Śląska
Fantastyczne zdjęcia pełni Srebrnego Globu wykonali fotografowie z różnych rejonów Dolnego Śląska. Wspaniały wschód Księżyca uwiecznił na zdjęciach w powiecie polkowickim Marcin Kopij, a nad Widawą we Wrocławiu pełnie Kukurydzianego Księżyca uchwyciła Aleksandra Papierkowska.
Każdy kto chciałby jeszcze zobaczyć wielką tarczę Księżyca ma jeszcze szansę. Trzeba pamiętać, że są cztery najważniejsze fazy Księżyca. To nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz ostatnia kwadra, która nastąpi 6 października.
W tym miesiącu czeka nas jeszcze kolejna pełnia – tym razem pełnia Księżyca Myśliwych. Nazwa ma związek z jesiennymi polowaniami w porze nocnej. Będzie ona miała miejsce już 28 października. Tego dnia wschód Księżyca nastąpi o 18:29.