Krwawy Księżyc w październiku. Nadchodzi pełnia myśliwych!

i

Autor: pixabay.com

Wydarzenia

Krwawy Księżyc w październiku. Nadchodzi pełnia myśliwych!

2023-10-10 13:45

Wielkimi krokami zbliża się kolejna w tym roku widowiskowa pełnia Księżyca. Już niebawem nocne niebo rozświetli „Krwawy Księżyc” nazywany także „Księżycem Myśliwych”. Skąd te nazwy i co zwiastuje październikowa pełnia Księżyca?

Zbliża się pierwsza jesienna pełnia Księżyca w tym roku. Zjawisko, które zobaczymy na nocnym niebie nazywane jest przede wszystkim „Pełnią Księżyca Myśliwych” i nawiązuje tym samym do tradycji jesiennych polowań. To właśnie w październiku myśliwi zaczynają polowania na zwierzynę.

- Pierwsza pełnia księżyca po żniwach to pełnia myśliwych, ponieważ przypada na najlepszy miesiąc na polowania na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są w stanie dobrze ukryć się na gołych w tym czasie polach. Podobnie jak w przypadku pełni żniw, księżyc w pełni myśliwych jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym możliwość śledzenia zwierzyny nocą – podaje National Geographic.

Jest też inna nazwa - „Pełnia Krwawego Księżyca”. Październikowa pełnia jest pierwszą po sierpniowych żniwach. Ale czy na nocnym niebie zobaczymy czerwony Księżyc? Okazuje się, że krwawy, to tylko nazwa, którą Indianie z Ameryki posługiwali się mówiąc o październikowej pełni Księżyca. W czasie takiej pełni odbywały się polowania, podczas których przelewano krew zwierzą. Stąd też tak samo znana „Pełnia Księżyca Myśliwych”. Pełnia w październiku jest też zwiastunem zbliżającej się zimy.

Krwawy Księżyc 2023. Kiedy zobaczymy go na niebie?

Do obserwacji październikowej pełni Księżyca nie potrzebujemy specjalnych urządzeń. Trzeba po prostu wyjść na balkon, czy spojrzeć w okno. Krwawy Księżyc pojawi się na naszym nocnym niebie już 28 października, a spektakularna pełnia będzie widoczna między godziną 22:00, a 23:00. Pełną moc osiągnie dokładnie o godz. 22:24.

Księżyc w pełni możemy zobaczyć co 29,5 dni. To właśnie wtedy znajduje się naprzeciwko Słońca. Jest wówczas rozświetlony promieniami słonecznymi i dzięki temu błyszczy na niebie.

Warto pamiętać, że co miesiąc Księżyc przechodzi przez swoje konkretne fazy. Przed nami jeszcze w tym roku: w listopadzie Szronowa Pełnia, a w grudniu Pełnia Księżyca Długiej Nocy. Nazwy pełni Księżyca powiązane są z wierzeniami, tradycjami i o obserwacją przyrodniczą, jaką dawniej prowadzili mieszkańcy Ameryki Północnej.

Pełnia Księżyca. Jaki ma wpływ na zdrowie?

Naukowcy udowodnili, że pełnia Księżyca może mieć wpływ na nasze samopoczucie, zarówno pozytywny, jak i negatywny. Niektóre osoby mogą odczuwać nerwowość, skłonność do agresji lub depresyjne myśli. W czasie pełni może wzrastać też apetyt, a w czasie pełni rodzi się więcej dzieci. Jakkolwiek to wszystko brzmi, to zawsze warto mieć na uwadze, że Księżyc ma wpływ na Ziemię.

Księżyc Żniwiarzy. Niezwykła pełnia w w obiektywie mieszkańców Dolnego Śląska