szpik, krew

i

Autor: pixabay

Gdzie można oddać krew?

Krew potrzebna na wczoraj. RCKiK we Wrocławiu prosi o pomoc

2024-05-01 15:35

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zwraca się z prośbą do wszystkich zdrowych osób o oddanie krwi. "W ostatnim czasie liczba wydań tego bezcennego leku znacząco wzrosła" - informuje RCKiK. Sprawdź, gdzie można oddać krew i o czym warto pamiętać podczas tej czynności.

RCKiK we Wrocławiu pilnie poszukuje szuka dawców krwi

Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na krew w ostatnim czasie, zmalały jej zasoby. RCKiK prosi o pomoc i poszukuje dawców krwi, zapraszając ich do swojej placówki, na akcje wyjazdowe, lub do terenowych oddziałów w:

  • Legnicy,
  • Lubinie,
  • Głogowie.

"Wrocławskie Centrum Krwiodawstwa zaopatruje w krew i jej składniki większość szpitali i klinik Dolnego Śląska. Niestety w ostatnim czasie liczba wydań tego bezcennego leku znacząco wzrosła. Prosimy wszystkie zdrowe osoby, które mogą ją oddać o zgłaszanie się do naszej placówki, Terenowych Oddziałów w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz na akcje wyjazdowe. Stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich" - czytamy w komunikacie RCKiK.

Jak oddać krew? O czym warto pamiętać? 

Główna placówka Wrocławskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu znajduje się przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9. Krew można oddać z marszu, nie trzeba umawiać się na specjalną wizytę, jednak przed oddaniem krwi warto odpowiednio się do tego przygotować. Oto kilka porad przygotowanych przez RCKiK:

  • bądź wyspanym,
  • w ciągu dwóch dni poprzedzającej oddanie krwi wypij około 2 litry płynów, 
  • zjedz lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy posiłek 2 godziny przed oddaniem krwi,
  • unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania,
  • nie pal bezpośrednio przed oddaniem papierosów,
  • minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu, 
  • nie przychodź do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój, 
  • Jeżeli nie czujesz się zdrowym, miałeś w najbliższym czasie kontakt z chorą osobą – zaczekaj! Przyjdź zdrowym.

Gdy już pojawicie się w placówce RCKiK, wypełnić będziecie musieli odpowiedni kwestionariusz, a wasza krew zostanie zbadana.

"Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, wirusem żółtaczki zakaźnej B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Ponieważ od daty zakażenia np. wirusami żółtaczki, HIV do momentu wykrycia tych wirusów przez badania diagnostyczne może upłynąć okres nawet kilku miesięcy, dawca musi wypełnić kwestionariusz, w którym zadawane są także intymne pytania, które pozwalają określić, czy oddana krew będzie bezpieczna dla pacjenta" - wyjaśnia RCKiK.

Samo oddawanie krwi trwa około 8 minut, jednak na cały pobyt w RCKiK należy zarezerwować sobie około jednej godziny. Po oddaniu nie powinno się palić tytoniu. Należy pić więcej wody niż zazwyczaj, a przydatne są także soki owocowe. Dodatkowo, po oddaniu kurwi należy unikać także nadmiernego wysiłku fizycznego.

Dom publiczny Dagmary Kaźmierskiej był znany w okolicy