Po prawie roku od wprowadzenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej Ministerstwo Zdrowia podsumowało efekty wprowadzonych zmian. Nowa organizacja opieki onkologicznej i wprowadzony system monitorowania jakości doprowadził do przyspieszenia ścieżki pacjenta. Najlepsze efekty udało się osiągnąć u pacjentów z podejrzeniem raka płuca – czas oczekiwania na wizytę pierwszorazową dla tych pacjentów skrócił się z dwóch miesięcy do dwóch dni.
Pilotaż dotyczył diagnostyki i leczenia nowotworów: płuca, piersi, jelita grubego, gruczołu krokowego i jajnika. Infolinię Onkologiczną obsługuje konsultant, który znajduje dla nas najbliższy termin we wszystkich szpitalach w sieci. Co ważne - nad naszą diagnostyką, terapią i obserwacją - czuwa jeden przydzielony nam koordynator. Tylko w woj. dolnośląskim w ten sposób termin wizyty ustaliło 730 pacjentów.
- Zrobił się porządek. Każdy lekarz ma swoje zadanie w tym systemie. Chirurdzy już się podzielili na specjalistów z danego typu nowotworu - Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Specjaliści wojewódzkiego ośrodka koordynującego wypracowali standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, które następnie wdrożone zostały we wszystkich szpitalach włączonych do sieci. Standardy oparte na wytycznych międzynarodowych, uznanych towarzystw naukowych, wprowadzone zostały za pomocą prostych i intuicyjnych szablonów (checklisty) i protokołów. Dzięki temu wyrównał się poziom leczenia i szanse pacjentów na wyleczenie, ponieważ mają dostęp do leczenia o tym samym standardzie, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Według Ministerstwa zdrowia w tym roku Krajowa Sieć Onkologiczna ma objąć całą Polskę.