Koronawirus w fabryce Tarczyński. Czy można jeść kabanosy i wędliny?

i

Autor: Pixabay.com Koronawirus w fabryce Tarczyński. Czy można jeść kabanosy i wędliny?

Koronawirus w fabryce Tarczyński: kolejne zakażenia. Czy można jeść kabanosy i wędliny?

2020-09-09 12:23

W fabryce Tarczyński co najmniej dwie osoby zostały zakażone koronawirusem. Co dalej? Czy wędliny i kabanosy od Tarczyńskiego są bezpieczne?

Na początku września w fabryce Tarczyński w Ujeźdźcu Małym pod Trzebnicą u jednego z pracowników wykryto zakażenie koronawirusem.

- Do dziś przebadano już blisko 300 osób: część na terenie firmy w mobilnym laboratorium, część na zleconych badaniach w placówkach medycznych - mówi Jacek Tarczyński, prezes Grupy Tarczyński.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono już u 6 osób. Wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi, zostały skierowane na testy na obecność koronawirusa.

- Pracownicy, u których stwierdzono pozytywny wynik testów pozostają poza firmą w izolacji domowej - dodaje Tarczyński.

Praca na produkcji w fabryce Tarczyński nie została wstrzymana.

Czy kabanosy i wędliny Tarczyński są bezpieczne?

Według ekspertów wędliny i kabanosy od Tarczyńskiego są jednak bezpieczne. Wirus szybko ginie, a ponadto przenosi się drogą kropelkową, a nie przez układ pokarmowy.

- Żywność nie stanowi zagrożenia dla zdrowia w odniesieniu do choroby COVID-19 - podkreśla Jacek Tarczyński i powołuje się na dane WHO:

Obecnie nie ma dowodów na to, że ludzie mogą zarazić się COVID-19 z pożywienia. Koronawirusy potrzebują żywego zwierzęcia lub żywiciela do rozmnażania się i przeżycia i nie mogą rozmnażać się na powierzchni opakowań żywności.  

Podobną opinię wydał Związek Polskie Mięso:

Pomimo dużej skali pandemii nie odnotowano jak dotąd żadnych przypadków przeniesienia wirusa i w rezultacie zachorowania na COVID-19 poprzez spożycie żywności. W związku z tym, jak stwierdził Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, nie ma dowodów na to, że żywność stanowi zagrożenie dla zdrowia w odniesieniu do choroby COVID-19. Uznaje się, że główną drogą przenoszenia wirusa wywołującego COVID-19 jest kontakt z człowiekiem zarażonym –z jego wydzielinami rozprzestrzeniającymi się głównie drogą kropelkową przy kichaniu, kaszlu lub wydychaniu powietrza. Należy pamiętać, że koronawirusy nie namnażają się poza żywym organizmem człowieka lub zwierzęcia.

"Żarty się skończyły. Mamy drugą falę koronawirusa". Mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego:
Sonda
Czy boisz się, że się zarazisz koronawirusem?
Lekarz zrobił TEST na KORONAWIRUSA na WIZJI [Super Raport]