Magistrat uruchomił "Telefon Seniora" , pod którym udzielane są informacje dotyczące: miejskich działań i zaleceń Ministra Zdrowia, NFZ czy GIS. Telefon działa w godz. 9:00–18:00. Nr to 888 999 335. Seniorom powinniśmy pomagać bezkontaktowo, ponieważ nieświadomie możemy być nosicielami koronawirusa. Oznacza to, że robiąc im zakupy, powinniśmy im po prostu przekazać torbę w taki sposób, by nie doszło do kontaktu, dotknięcia się dłońmi itp.
- Zalecam osobom powyżej 70. roku życia ograniczyć wyjścia, szczególnie do zbiorowisk, galerii handlowych - radzi prof. Krzysztof Simon specjalista od chorób zakaźnych.
Dlatego Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego monitoruje tę grupę wiekową oraz tworzy mapę samotnych seniorów.
- Pracownicy WCRS-u będą do nich docierać z podstawowym wsparciem higieniczno-żywnościowym - mówi Dorota Feliks, dyrektor WCRS-u. A Paweł Trawka z wrocławskiego Caritas zachęca, aby zainteresować się starszym sąsiadem.
- Nawet można wywiesić kartkę na klatce schodowej: Drodzy sąsiedzi, jeśli potrzebujecie pomocy z zakupami, z wyjściem do apteki, zapukajcie pod taki i taki numer. Tak już się dzieje w niektórych blokach i za taki gest należy wrocławian pochwalić.
W Caritas odwołano zbiórkę jedzenia, ponieważ robili to wolontariusze, czyli głównie osoby starsze. Teraz można przelewać środki pieniężne na zakup paczki żywnościowej dla osób potrzebujących.