Studia 2023

i

Autor: CANVA

Studia we Wrocławiu

Koreanistyka jednym z najchętniej wybieranych kierunków we Wrocławiu. Co jeszcze?

2023-07-13 9:51

Tradycyjnie już psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim, nowo utworzony kierunek lekarski na Politechnice, finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym - to kierunki, które w tym roku cieszyły się największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Wśród tegorocznych maturzystów dużą popularnością cieszy się także wcześniej niezbyt popularny kierunek - koreanistyka.

Na Uniwersytecie Wrocławskim na 80 kierunkach pierwszego stopnia (w tym jednolitych magisterskich) oraz ponad 70 kierunkach drugiego stopnia (magisterskich) przygotowano, podobnie jak rok temu, ponad 13 tys. miejsc.

Na studia pierwszego stopnia (w tym jednolite magisterskie), gdzie przygotowano ok. 6 tys. miejsc zrekrutowało się 17 tys. kandydatów. Rekrutacja na studia drugiego stopnia nadal trwa.

Te kierunki we Wrocławiu cieszą się największym zainteresowaniem

Największym zainteresowaniem tradycyjnie cieszy się psychologia, gdzie o jedno miejsce stara się ponad 31 kandydatów. Prawie 26 chętnych na jedno miejsce przypada na kierunku koreanistyka. Jak powiedziała rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz taka liczba kandydatów na tym kierunku była pewnym zaskoczeniem. "Chętnych było znacznie więcej niż w poprzednich latach, choć takie kierunki jak zbliżona sinologia zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Myślę, że duże znacznie odgrywa tutaj otoczenie biznesowe, gdyż firmy koreańskie w okolicy mają się całkiem dobrze" – zwróciła uwagę.

Trzecim, najbardziej obleganym, kierunkiem studiów okazała się komunikacja wizerunkowa, gdzie o jedno miejsce walczy ponad 17 kandydatów. "Miłą niespodzianką było dla nas spore zainteresowanie, jakim cieszył się jeden z naszych nowych kierunków – medyczna biotechnologia molekularna, która plasuje się na czwartym miejscu z wynikiem ponad 14 osób na jedno miejsce. Ogólnie widać duże zainteresowanie kierunkami okołomedycznymi. Studia na takich kierunkach związane są później ze wspólnymi badaniami między uniwersytetem a akademią medyczną, realizowane są też wspólne projekty" – wskazała Górowicz-Maćkiewicz. Dodała, że w tym roku, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku i nauki, utworzono także takie kierunki jak etyka i prawo e-biznesu.

Dużym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyły się również dziennikarstwo i komunikacja społeczna (prawie 14 osób na jedno miejsce), sinologia (ponad 12 osób na miejsce) oraz prawo (prawie 11 kandydatów na miejsce).

Na Politechnice Wrocławskiej dla studentów pierwszego stopnia przygotowano w tym roku prawie 6,8 tys. miejsc na 59 kierunkach. Najbardziej oblegany w tym roku jest nowo utworzony kierunek lekarski. Podanie o przyjęcie na te studia złożyło prawie 1,6 tys. osób. Oznacza to, że o jeden indeks ubiega się 27 osób.

Drugim najpopularniejszym kierunkiem jest matematyka i analiza danych, gdzie na jedno miejsce jest dziesięciu chętnych. Popularnością cieszą się też informatyka stosowana (9 osób na jedno miejsce), informatyka stosowana w języku angielskim (8 osób na miejsce) oraz automatyka i robotyka (7 osób na miejsce).

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w nowym roku akademickim, na studiach stacjonarnych I i II stopnia, naukę rozpocznie 3050 studentów, czyli o 418 więcej, niż w roku ubiegłym.

Kandydaci na studia w UEW mają do wyboru 21 kierunków, w tym 5 w języku angielskim. Filia uczelni w Jeleniej Górze oferuje dwa kierunki.

Najwięcej zgłoszeń, łącznie na wszystkie formy i stopnie studiów, przyjęto na kierunki: finanse i rachunkowość (1502 osoby) zarządzanie (1287 osób), oraz ekonomia (977).

Gdzie jechać na wakacje? W tych krajach jest NAJTANIEJ!