Wrocław wyda w tym roku prawie 2,5 miliona na papierową gazetkę miejską. Czy ma to sens?

i

Autor: Materiały prasowe nowa.pl

Co za kwota!

Wrocław wyda w tym roku prawie 2,5 miliona na papierową gazetkę miejską. Czy ma to sens?

2023-07-12 11:24

- Chcemy zdrowej sytuacji na wrocławskim rynku medialnym i nie zgadzamy się na tworzenie propagandowych tub, dlatego zaczęliśmy kontrolę w spółce, która wydaje biuletyn wroclaw.pl i prowadzi portal wroclaw.pl – mówił w trakcie konferencji Przewodniczący Klubu Radnych Nowa.PL Piotr Uhle. Według pozyskanych przez klub informacji, wydanie papierowe portalu pochłonie w tym roku blisko 2,5 miliona złotych.

"Prowadzenie typu działalności przez spółkę komunalną ma negatywny wpływ na wrocławski rynek medialny – niezależne wrocławskie redakcje są drenowane zarówno z pieniędzy od reklamodawców jak i z kadr. Portal wroclaw.pl udaje niezależne media, publikując nawet treści plotkarskie. Co najchętniej klikali wrocławianie w maju i czerwcu na portalu wroclaw.pl? Wśród najbardziej poczytnych artykułów były m.in. te o pałacu znanego aktora na Dolnym Śląsku i koronacji Karola III. Jakie ważne zadania gminy są realizowane e ten sposób? To jest informowanie o funkcjonowaniu miasta czy konkurowanie z lokalnymi mediami w bardzo konkretnej niszy?"– dopytywał Piotr Uhle

Wrocław wydaje mnóstwo pieniędzy na nakład papierowy gazety. Po co?

- Biuletyn wroclaw.pl jest gazetką z największym tygodniowym nakładem na Dolnym Śląsku. W zeszłym roku nakład każdego wydania wahał się między 60 a 80 tysięcy. Były też wydania o nakładzie 200 tysięcy. Natomiast w 2023, na rok przed wyborami nakład został zwiększony dwukrotnie - od stycznia nakład każdego wydania to 120 tysięcy, a od maja 140 tysięcy. 140 tysięcy gazetek drukowanych co tydzień – mówiła Jolanta Niezgodzka. - Skokowo wzrosły też koszty wydruku biuletynu. W ubiegłym roku wydaliśmy na wydruki gazetek prawie 1 mln złotych, a zawarta na ten rok umowa na wydruk to prawie 2,4 mln z budżetu gminy. Do tego dochodzą jeszcze koszty dystrybucji, magazynowania, utylizacji, utrzymania całej redakcji i sprzętu. Na te informacje wciąż czekamy’’- dodała Niezgodzka.

''Wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego niesie ryzyko zakłócenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym - społecznej kontroli władz’’ to fragment stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Poza tym, czy nasze miasto, przy obecnych problemach budżetowych, stać na wydawanie 140 tysięcy egzemplarzy gazety co tydzień?" – mówiła Magdalena Piasecka, Przewodnicząca Klubu Radnych Nowa.PL w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Informacja, którą podawało biuro prasowe miasta, że biuletyn kosztuje Wrocław około 3 mln złotych, jest nieaktualna. Sam wydruk biuletynu w tym roku będzie kosztował miasto prawie 2,4 mln zł.

Wrocławskie krasnale podbijają Sopot