Most Zwierzyniecki we Wrocławiu - remont, który nie chce się skończyć
To przez most Zwierzyniecki przebiega wąska droga łącząca plac Grunwaldzki i kampus Politechniki Wrocławskiej z Halą Stulecia oraz ZOO Wrocław. Jego remont trwa już prawie 2 lata. Pierwotnie miały to być krótkie prace, które uda się skończyć w niecałe 12 miesięcy, jednak ostatecznie z pierwotnego planu oddania prac pod koniec sierpnia 2022 r., zrobił nam się plan oddania prac w 2023 r.
"Wspólnie z wykonawcą dążymy do tego, aby prace renowacyjne oraz remontowe na moście Zwierzynieckim zakończyć jeszcze w tym roku. Niemniej jednak ze względu na specyfikę robót, które pozostały do wykonania liczymy się z tym, że ostateczne zakończenie prac nastąpi w przyszłym roku, po ustaniu warunków zimowych. Do wykonania pozostały bowiem prace, które wymagają dobrych warunków pogodowych, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć z jakimi warunkami przyjdzie nam mieć do czynienia w listopadzie i grudniu, czy będzie to zima ciepła i łagodna, deszczowa czy mroźna i śnieżna" - mówiła na początku listopada Klaudia Piątek z biura prasowego ZDiUM.
Kiedy koniec remontu Mostu Zwierzynieckiego?
Okazuje się, że opóźnienie oddania prac było prawdopodobne już pod koniec 2022 r., co zostało nawet przez ZDiUM zapowiedziane. Jednym z argumentów była wstrętna zima i złe warunki pogodowe, które uniemożliwiają precyzyjną pracę przy zabytkowym w gruncie rzeczy moście.
"Termin zakończenia wszystkich prac sieciowych, takich jak roboty na sieci energetycznej, które polegają na przekładaniu kabli średniego napięcia, zlokalizowanych na konstrukcji pod chodnikiem, czy wymiana rur ochronnych kabli. Do tego naprawa ciepłociągu, który po ponownym napełnieniu okazał się nieszczelny, był uzależniony od gestorów sieci i wpłynął w zasadniczy sposób na możliwość rozpoczęcia przez ZDiUM m.in. części robót antykorozyjnych na moście, co uniemożliwiło zakończenie wszystkich robót w planowanym terminie" - dodała Karolina Piątek.
Nieoficjalnie mówi się o tym, że część winy leży po stronie wykonawcy, który nieco ociąga się z pracami, choć trzeba wziąć poprawkę na to, że mogą równie dobrze być to tylko plotki.Termin zakończenia remontu na moście przekładano aż pięciokrotnie. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił, że do końca tygodnia (25 sierpnia) wykonawca prac ma zacząć demontować rusztowania od strony zoo.
- Wykonawca deklaruje, że w tym tygodniu rozpocznie demontaż rusztowania zamontowanego na moście po stronie ZOO - zapowiada Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZDiUM, w rozmowie z tuwroclaw.com. - W efekcie znikną utrudnienia dla kierowców i pieszych. Dodatkowo, po drugiej stronie mostu, od strony wybrzeża Pasteura, mają zacząć się prace przy układaniu płyt chodnikowych - dodaje.
Według harmonogramu prac dopiero we wrześniu ma całkowicie zniknąć zaplecze budowy z Mostu Zwierzynieckiego. ZDiUM przypomina również o naliczeniu kar na wykonawcę remontu za opóźnienia w realizacji prac. Zostaną one naliczone po zakończeniu wszystkich robót.
Kolejne remonty Mostu Zwierzynieckiego?
Po zakończeniu remontu konstrukcja mostu nie będzie wymagała interwencji przez kolejne kilkadziesiąt lat. Nie dotyczy to jednak płyty, na której opiera się jezdnia i torowisko. ZDiUM ogłosi przetarg na wykonanie projektu remontu drogi.
W związku z tym najprawdopodobniej w 2025 r. będzie można organizować przetarg na naprawę jezdni. Z pewnością Most Zwierzyniecki będzie wtedy nieprzejezdny, jednak jest dobra wiadomość. Pod koniec tego roku ma zostać oddana do użytku Aleja Wielkiej Wyspy z dwoma mostami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli przedostać się z wyspy na ul. Armii Krajowej i Krakowską.