Kinomural 2023. Ściany wrocławskich budynków obudzą się po raz piąty

i

Autor: Kinomural Kinomural 2023. Ściany wrocławskich budynków obudzą się po raz piąty

Wydarzenia we Wrocławiu

Kinomural 2023 we Wrocławiu. Ściany budynków Nadodrza ożyły [ZDJĘCIA]

2023-09-26 12:24

23 września ściany wrocławskich kamienic ożyły. Na sześciu ogromnych ekranach pojawiło się ponad 70 prac artystów i artystek audiowizualnych. Zdanie "Gdy zapada noc, ściany się budzą" idealnie charakteryzuje to magiczne wydarzenie na Przedmieściu Odrzańskim. Koniecznie zobacz zdjęcia z 5. edycji Kinomuralu.

Późnym wieczorem 23 września mogliśmy oglądać przepiękne dzieła sztuki na wrocławskich ulicach. Były one wyświetlane na ścianach budynków przy:
  • ul. Jagiellończyka 40;
  • ul. Trzebnickiej 19-21;
  • ul. Św. Wincentego 39A-41A;
  • ul. Niemcewicza 30B oraz 27;
  • ul. Ołbińskiej 16. 

Kinomural 2023. Koniecznie zobacz zdjęcia z tego magicznego wieczoru we Wrocławiu 

Mieszkańcy Wrocławia skonfrontowali się ze sztuką wielu artystów, a nawet mogli porozmawiać z autorami tych dzieł. W programie pojawiły się ruchome murale, wideo-arty, dźwiękowy performance, kino eksperymentalne czy chociażby instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D

Ściany budynków na wrocławskim Nadodrzu, które na co dzień są czyimś domem lub miejscem pracy, na jeden wieczór ożyły. Koniecznie zobacz zdjęcia tych pięknych dzieł sztuki. 

Kinomural – co to jest?

Kinomural to jedno z niewielu wydarzeń w całej Europie, które prezentuje prace znanych przedstawicieli ze sztuki nowych mediów. Artyści oraz artystki audiowizualni często współpracują z branżą muzyczną, modową, reklamową, a nawet gamingową. Efektem ich pracy są:

  • teledyski;
  • oprawy wizualne;
  • efekty specjalne.

Mają oni duży wpływ na sztukę współczesną, a wydarzenia takie, jak Kinomural pozwalają na zapoznanie się publiczności z pracami znanych artystów na żywo, poza przestrzenią internetową.

- Kinomural to hybryda opowieści tysiąca i jednej nocy w otwartej przestrzeni gigantycznej galerii, którą stają się miejskie podwórka oraz zamknięte na ten czas ulice. Artyści, których zaprosiliśmy do tegorocznej odsłony wystawy, oddają w swoich pracach odmienne stany świadomości. Rozmaite, bo za każdym razem wiodą inną trasą - mówi kurator programu. - Jest inicjacyjna podróż bohatera/bohaterki, jest sen, wyjście z ciała i inne stany przekraczania granic umysłu. Pojawiają się doznania, w których doświadczymy odmiennych temperatur, różnych grawitacji. Sztuka uczy nas utraty kontroli i zaufania do procesów, które idą swoim torem. Wystarczy usiąść na tylnym siedzeniu, zapiąć pasy i dać się prowadzić - dodaje.

Roxie Węgiel & Wiktoria Kuszewicz - Miasto (StartUp Music)