Czym są "kamienie głodu"?
Pojawienie się "kamieni głodu" nie zwiastuje niczego dobrego. Dlaczego wyłoniły się właśnie teraz? Wszystko przez suszę. W związku z bardzo małą ilością opadów deszczu poziom rzek - Renu czy Łaby tak mocno się obniżył, że ukazały się właśnie "kamienie głodu". Są to najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Ile mogą mieć lat? Według badaczy najstarszy "kamień głodu", który znajduje się w Łabie, pochodzi z XVII wieku. Wyryto na nim datę 1616 r. Widać na nim napis: "Jeśli mnie widzisz, płacz". Na Renie natomiast widnieją daty nawet z 1417 r. "Kamienie głodu" umieszczano w rzekach, gdy poziom wód był bardzo niski. A to zwiastowało mniejsze plony oraz głód.
Jak zaznacza "Sachsische Zeitung", wzdłuż rzeki można zauważyć dziesiątki "kamieni głodu". Także takie, na które w poprzednich latach jeszcze nie natrafiono. "Kamienie głodu" są tak dobrze widoczne, że można na nich odczytać daty poprzednich susz. Przykładowo na Łabie ostatnia miała miejsce w 2018 roku.
"Kamienie głodu" to zła przepowiednia. O co chodzi?
Pojawienie się "kamieni głodu" nie zwiastuje niczego dobrego. Dlaczego? "Kamienie głodu" przepowiadają bowiem nadejście bardzo trudnych czasów. Jak podają czescy naukowcy, oznacza to "niewielkie zbiory, brak żywności, wysokie ceny oraz głód". Eksperci podkreślają również, że ten rok jest bardzo ciężki. Tegoroczna susza natomiast może być najgorsza od 500 lat.
Polecany artykuł: