Jelenia Góra. Wyjątkowy mural ku pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego
Od początku była to oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy wystąpili do urzędu miasta z prośbą, żeby w Jeleniej Górze powstało miejsce, które w sposób godny upamiętniałoby bohaterów Powstania Warszawskiego. Gdy miasto przejęło stary budynek dawnej piekarni postanowiono, żeby w tym miejscu wybudowany został skwer.
Do wykonania instalacji wykorzystano fragment muru, który wyburzono w 2023 roku. - Ten chłopczyk, który jest przedstawiony na muralu to nie jest powstaniec, to jest ofiara tej wojny. On będzie tak zrobiony, że każdy będzie rozumiał, że ten chłopiec ma nałożony ten hełm na głowę. Z drugiej strony będziemy mieli typową klatkę, ujęcie wieżowca w Warszawie, który był zbombardowany – mówił na antenie TVP3 Wrocław kilka dni temu Tomasz Miroszkin, autor muralu.
W godzinę „W” oddadzą hołd powstańcom warszawskim
Dziś, dzieło jest już gotowe na obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zarówno skwer jak i mural znajdują się w samym centrum Jeleniej Góry, przy skrzyżowaniu ulic Podwale i Pijarskiej.
- W przygotowanie skweru zaangażowane zostało jeleniogórskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, ławki ufundował Rotary Club Jelenia Góra. W stolicy Karkonoszy to pierwsze takie miejsce przypominające wprost jedno z najważniejszych, ale też najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski – podkreślają władze Jeleniej Góry i zaznaczają, że nie planują żadnego oficjalnego otwarcia skweru ani odsłonięcia muralu.
- Zapraszamy w to miejsce po prostu wszystkich, którzy w godzinę „W”, 1 sierpnia o godz. 17. chcą wspólnie oddać hołd powstańcom warszawskim – mówi Marcin Ryłko, rzecznik prasowy Miasta.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o 17.00. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Powstanie zakończyło się po 63 dniach walki, 3 października. W czasie tego zrywu zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po powstaniu Warszawę doszczętnie zniszczono.
Zobaczcie zdjęcia pana Jana Hirschberga przedstawiające prace nad wyjątkowym muralem w Jeleniej Górze.