W jakich branżach szukać dobrych ofert pracy wakacyjnej we Wrocławiu?
Barometr Zawodów pokazuje, w jakich branżach w 2022 roku we Wrocławiu występuje duży deficyt pracowników. To tych sektorów na pewno będzie dotyczyło wiele ofert pracy sezonowej.
Praca wakacyjna we Wrocławiu czeka na pracowników fizycznych. Potrzebni są oni do pracy w produkcji, do wykonywania prostych prac pomocniczych oraz w budownictwie. Zatrudnienie sezonowe znajdzie zarówno pracownik wykwalifikowany, np. ślusarz z doświadczeniem, jak i osoba bez wiedzy technicznej, ale o dobrej kondycji fizycznej i gotowa do przyuczenia.
Drugą grupą są kierowcy, zaopatrzeniowcy, dostawcy oraz pracownicy magazynów. Mieszkańcy Wrocławia, posiadający czynne prawo jazdy kategorii B, mogą dorobić w wakacje, pracując m.in. jako kurierzy, listonosze, dostawcy jedzenia, asortymentu oraz wydając i porządkując towary w magazynach firm spedycyjnych. Pracowników sezonowych rekrutuje na przykład wrocławskie centrum logistyczne Amazon.
Praca we Wrocławiu dostępna jest także w branży opiekuńczej. Potrzebne są opiekunki dziecięce oraz opiekunowie osób starszych, posiadający kwalifikacje medyczne (np. pielęgniarki), jak również osoby, które chciałby podjąć się m.in. robienia zakupów, sprzątania i dotrzymywania czasu.
Także handel oferuje możliwość pracy dodatkowej i na krótszy okres czasu. Zatrudnienie w wakacje zawsze znajdą sprzedawcy i kasjerzy, gotowi zasilić liczne punkty sprzedażowo-usługowe dostępne w mieście. Praca czeka również na fryzjerów i kosmetyczki. Ofert można szukać w obrębie wrocławskich galerii handlowych, np. w Alei Bielany, która jest największym w Polsce centrum handlowo-usługowym.

i
Wrocław — praca na wakacje w turystyce, hotelarstwie i gastronomii
Wrocław to miasto atrakcyjne turystycznie, w skali roku, odwiedzane przez miliony turystów. Z tego względu w wakacje oferty pracy bywają zdominowane przez branżę hotelarską, rozrywkową i gastronomiczną.
Potrzebne są sprzątaczki i pokojowe, a także gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, np. licznych muzeów. Deficyt dotyczy również pomocy kuchennych, kucharzy, cukierników, piekarzy, kelnerów i barmanów.
Instytucjami, które potrzebują w wakacje zwiększonej liczby pracowników, są m.in. Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, Ogród Botaniczny, Park Linowy na Wyspie Opatowickiej, Kraina Miniatur i Park Dinozaurów.
Zatrudnienie sezonowe we Wrocławiu znajdą też ratownicy wodni. W mieście działa duży park wodny — Aquapark Wrocław — oraz otwarte kąpieliska, które funkcjonują wyłącznie latem. M.in. Morskie Oko, Kąpielisko Glinianki czy Basen Kąpielowy Kłokoczyce.
Praca na wakacje dla młodzieży — Wrocław
Legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę mogą podejmować osoby, które ukończyły 15 rok życia. Do momentu osiągnięcia pełnoletności są one tzw. pracownikami młodocianymi. Okres wakacji to czas, w którym wielu uczniów decyduje się na znalezienie pracy sezonowej, żeby np. zarobić na wakacyjny wyjazd albo zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.
We Wrocławiu młodzież może szukać zatrudnienia m.in. w branży gastronomicznej. Niektóre fast foody, np. McDonald’s, posiadają program rekrutacyjny kierowany specjalnie dla pracowników młodocianych. Mogą oni znaleźć zatrudnienie także jako kelnerzy.
Innymi popularnymi zajęciami podejmowanymi przez młodzież w okresie wakacyjnym są: roznoszenie ulotek reklamowych, wyprowadzanie psów, bycie hostem lub hostessą oraz praca jako kasjer-sprzedawca w sklepach spożywczych, z odzieżą czy innych.
Pracownicy młodociani powinni nastawić się na zarobki wynoszące tzw. najniższą krajową, czyli 19,70 zł brutto za godzinę pracy.
Oferty pracy wakacyjnej we Wrocławiu na GoWork.pl
Dobrym sposobem na znalezienie pracy wakacyjnej jest przeglądanie ofert dostępnych w Internecie. Portal GoWork.pl grupuje ogłoszenia od pracodawców z każdej branży, działających we Wrocławiu, jak i w okolicach miasta.
Aby wyświetlić oferty dotyczące pracy wakacyjnej, warto w polu wyszukiwania wybrać wartość "praca tymczasowa", "praca dodatkowa" albo "praca sezonowa". Dokładniejszy sposób to skorzystanie z dostępnych filtrów i sprecyzowanie, jakiego dokładnie poszukujemy stanowiska, jaki interesuje nas typ umowy (np. umowa zlecenie lub umowa o dzieło), jaka forma etatu odpowiada nam najbardziej (cały etat, pół etatu, itp.) oraz w jakim przedziale ma zawierać się otrzymywane wynagrodzenie.
GoWork.pl to nie tylko serwis pomagający szybko i wygodnie znaleźć najlepsze oferty pracy, ale także administrator forum z opiniami o pracodawcach z całej Polski, w tym z Wrocławia i okolic. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana firma terminowo wypłaca wynagrodzenie, jak wygląda rekrutacja pracowników sezonowych, jaka panuje atmosfera w miejscu pracy — wszystkie te informacje znajdziesz na forum GoWork.pl, na którym byli i obecni pracownicy tysięcy firm zamieszczają wartościowe opinie o swoich pracodawcach.

i
Gdzie jeszcze szukać pracy tymczasowej we Wrocławiu?
Poza samodzielnym szukaniem pracy w Internecie kandydat zainteresowany podjęciem zatrudnienia na wakacje, może skorzystać z pomocy instytucji świadczących usługi pośrednictwa pracy.
Warto udać się do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, mieszczącego się przy ul. Glinianej 20-22. Instytucja ta posiada oferty zatrudnienia również od tych pracodawców, którzy, w celu znalezienia pracowników sezonowych, nie korzystają z Internetu.
Urzędnicy nie tylko dopasują kompetencje kandydata do adekwatnych propozycji zatrudnienia. Urząd pracy świadczy również usługi dotyczące samego poradnictwa pracy. Oznacza to, że poszukujący zatrudnienia mogą dowiedzieć się tam m.in. tego, jak właściwie skonstruować CV w przypadku poszukiwania pracy na wakacje, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak można szybko podnieść swoje kwalifikacje, aby mieć większą szansę na lepszą pracę tymczasową.

i
Praca dla mieszkańców Wrocławia na wakacje — zatrudnienie za granicą
Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu zawiera również oferty sezonowej pracy zagranicznej. Jeśli mieszkaniec stolicy województwa dolnośląskiego chciałby wyjechać na wakacje do pracy za granicą, może szukać ofert takich kontraktów również poprzez agencje pośrednictwa pracy lub agencje pośrednictwa pracy tymczasowej.
Takie instytucje często pomagają m.in. w szybkim skompletowaniu wszelkich potrzebnych dokumentów, organizują transport do miejsca pracy oraz zapewniają opiekę polskojęzycznego koordynatora przez cały okres trwania kontraktu.
Zanim jednak kandydat zdecyduje się na skorzystanie z usług danej agencji pośrednictwa pracy, powinien upewnić się, że wybrana firma figuruje w krajowych spisie takich podmiotów — tylko to, bowiem świadczy o tym, że jest to legalnie działająca instytucja, która nie wykorzysta pracownika finansowo.