Policja przestrzega przed fake newsami i wiadomościami SMS

i

Autor: - zdjęcie ilustracyjne, Pexels.com Policja przestrzega przed fake newsami i wiadomościami SMS

Wiadomości

Jak ustrzec się fake newsów? Specjalistka z Wrocławia radzi, jak walczyć z dezinformacją przed wyborami

2025-05-08 11:47

Do wyborów prezydenckich coraz bliżej. Znacznie częściej możemy również natknąć się w mediach na różnego rodzaju nieprawdziwe informacje. Manipulacja nie zawsze opiera się jednak na oczywistym fałszu. Czasem wystarczy bowiem subtelna zmiana kontekstu. Jest to szczególnie groźne w mediach społecznościowych. Specjalistka z SWPS we Wrocławiu radzi, jak ustrzec się fake newsów.

Jak unikać fake newsów?

Jak wynika z raportu Zespołu ds. Dezinformacji Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich, rosyjska narracja nie koncentruje się na promowaniu Rosji. Opiera się za to na krytyce i podważaniu zaufania do instytucji oraz procesów demokratycznych, w tym rządu, NATO i Unii Europejskiej.

Co ciekawe, według wspomnianego raportu, Rosja wydaje aż dwa miliardy dolarów rocznie na rozpowszechnianie propagandy i manipulacji informacją. Warto zatem wiedzieć, co powinno wzbudzić naszą czujność, szczególnie w okresie przedwyborczym. O tym nasz reporter, Miłosz Stępień, porozmawiał z prof. Kariną Stasiuk-Krajewską z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, która specjalizuje się w analizie struktury i wpływu dezinformacji.

- Jeżeli ja dodaje jakiś przekaz, który idealnie potwierdza moją wizję świata, podbiciem tego, co ja myślę o świecie, to powinnam zachować szczególną czujność. I druga rzecz, jeśli to jest przekaz silnie oparty na emocjach. Im bardziej coś działa na moje emocje, im bardziej coś pasuje do mojej wizji świata, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że ktoś tutaj próbuje mnie na coś nabrać

mówi nam prof. Karina Stasiuk-Krajewska.

Musimy również pamiętać, że manipulacja nie zawsze opiera się na oczywistym fałszu. Często bowiem wystarczy subtelna zmiana kontekstu. Jest to szczególnie groźne w mediach społecznościowych, ponieważ treści, które się tam znajdują, często zyskują nowe, zmanipulowane znaczenie.

- W mediach społecznościowych udostępniane są linki do rzeczywistych, prawdziwych artykułów z tradycyjnych, wiarygodnych mediów. Tylko, że te linki opatrywane są takim komentarzem, który narzuca ich interpretację zgodną z narracją dezinformacyjną, na przykład interpretacji antyunijną. Chociaż tak naprawdę, oryginalnie w tym linku czy w tej wypowiedzi polityka czegoś takiego nie ma

dodaje nam prof. Stasiuk-Krajewska.

Specjaliści apelują też, abyśmy przed oddaniem głosu, włączyli krytyczne myślenie, a nie emocje.

Wrocław Radio ESKA Google News
Fake News. Skala zjawiska poraża. Rozwiązanie leży na stole? Co nas czeka #7 - Jerzy Nagórski