IX LO we Wrocławiu wprowadza zmysłoczułe przerwy. Uczniowie leżą na materacach i słuchają śpiewu ptaków

i

Autor: Freepik

Ciekawe

IX LO we Wrocławiu wprowadza zmysłoczułe przerwy. Uczniowie leżą na materacach i słuchają śpiewu ptaków

2023-11-20 14:12

Regularne przerwy w nauce mogą wpływać pozytywnie na naszą koncentrację. Na korytarzach szkolnych uczniowie jednak nie mają często takiej możliwości. Hałas spowodowany ogromną liczbą osób nie pozwala odpocząć. IX LO we Wrocławiu znalazło na to sposób. Powstała tam strefa ciszy i relaksu w ramach programu "Zmysłoczułe Szkoły". Uczniowie leżą na matach oraz słuchają śpiewu ptaków.

IX Liceum Ogólnokształcące przy ul. Piotra Skargi jest jedną z największych szkół średnich we Wrocławiu. Po skumulowaniu roczników na korytarzach panuje hałas oraz tłok. Władze szkoły zdecydowały się znaleźć na to sposób. Zorganizowano salę, w której uczniowie mogliby odpocząć, a także nauczyć się różnych metod relaksacji. O wszystkim poinformowano również na Facebooku szkoły średniej. 

Zmysłoczułe przerwy w IX LO we Wrocławiu. Na czym to polega?

"Wyciszamy przerwy. Wyciszamy szkoły. Wyciszamy się. Jeżeli męczy Cię hałas, jesteś przebodźcowana/y, szukasz spokojnego miejsca do odpoczynku, a także chcesz nauczyć się różnych metod relaksacji w ciągu dnia, to zapraszam Cię do sali fitness na długiej przerwie (10.55-11.15)" - możemy przeczytać na Facebooku IX LO we wpisie o zmysłowych przerwach. 

Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest jedna z nauczycielek placówki oświatowej. Przedyskutowała swoją ideę z uczniami, a następnie grono pedagogiczne oraz władze szkoły wspólnie zdecydowali, że po tak licznym naborze i obecnym przeładowaniu szkoły, taka przestrzeń jest potrzebna. 

Jak opowiada dyrektorka IX LO we Wrocławiu Izabela Koziej, w rozmowie z Gazetą Wyborczą, znaleźli salę na uboczu, gdzie nauczycielka (oraz jednocześnie autorka pomysłu) proponuje różnego typu formy relaksu: na siedząco czy na leżąco, a w tle słychać śpiew ptaków i widać zorzę polarną. 

Dodatkowo we wrocławskim liceum wprowadzono również skrócone dzwonki z 5 do 3 sekund. Ma to nie przebodźcowywać uczniów hałasem. Warto przypomnieć, że na Dolnym Śląsku są szkoły, w których zrezygnowano z dzwonków. Wiadomość o zmysłoczułej przerwie w dość szybkim tempie rozniosła się po szkole. 

- Przychodzą różne osoby. Codziennie uczniów wprowadzają inne osoby z zespołu psychologiczno-pedagogicznego. Zainteresowanie jest zależne od dnia, na przykład w środku tygodnia widzimy, że jest ono większe. Z czasem przychodzi też coraz więcej uczniów - mówi szkolny psycholog Grzegorz Dąbrowski, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

IX Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu poinformowało również, że od 6 listopada dołączyło do programu "Zmysłoczułe Szkoły". Jego celem jest:

  • dbanie o dobrostan w szkołach i instytucjach pracujących z dziećmi i młodzieżą;
  • tworzenie miejsc sprzyjających wyciszaniu emocji i minimalizacji bodźców stymulujących;
  • tworzenie atmosfery sprzyjającej rozwijaniu kompetencji społecznych i budowaniu relacji interpersonalnych;
  • uwrażliwienie dzieci na funkcjonowanie i rolę zmysłów;
  • promowanie inspirujących rozwiązań edukacyjnych. 
Caroline Derpieński straszyła ją pozwem na 50 mln. Teraz prawda wyszła na jaw!