„Iskra”, czyli dama polskiego lotnictwa. Korzystało z niej wojsko w Indiach
Samolot TS – 11 Iskra to ikona polskiego lotnictwa. Maszyna szkolno-treningowa produkowana była przez zakłady WSK „PZL Mielec”. Co ciekawe była to pierwsza konstrukcja napędzana silnikiem odrzutowym zaprojektowana i wyprodukowana całkowicie w Polsce.
- Pierwszy egzemplarz samolotu TS-11 ISKRA został oblatany 5 lutego 1960 roku przez pilota doświadczalnego Instytutu Lotnictwa inż. Andrzeja Abłamowicza. Samolot doczekał się wielu odmian, nawet jednomiejscowej rozpoznawczo- szturmowej, która nie weszła do produkcji seryjnej - czytamy na stronie wojsko-polskie.pl
Z ciekawostek warto też dodać, że samoloty Iskra w 1975 roku kupiło Lotnictwo Wojskowe Indii. Maszyny latały tam nieprzerwanie do 2004 roku.
- Przez ponad 56 lat na ISKRZE swoje szkolenie lotnicze rozpoczęło kilka tysięcy pilotów, a kilkuset zostało jej wiernym uzyskując uprawnienia instruktorskie, przekazując swoje doświadczenie i wiedzę kolejnym pokoleniom młodych adeptów kunsztu lotniczego – informuje kpt. Ewa Złotnicka, cytowana przez wojsko-polskie.pl
W 2022 roku TS-11 Iskra oficjalnie przeszła na zasłużoną emeryturę. Na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbył się wtedy uroczysty pożegnalny lot. Łącznie wyprodukowano ponad 400 takich samolotów.
Odnowili Iskrę we Wrocławiu. Samolot można oglądać przy ul. Kiełczowskiej
O historii Iskry pamiętają uczniowie i pracownicy firmy Collins Aerospace – oddziału we Wrocławiu, którzy postanowili odrestaurować wyjątkową maszynę.
- To nasz projekt, który zrzeszył kilkanaście osób, któremu poświęciliśmy ponad 200 roboczogodzin. Spotkaliśmy się tutaj, żeby przywrócić świetność tej polskiej maszynie, która od 60 lat na niebie świętuje triumf polskiej myśli technicznej – mówi w nagraniu opublikowanym na stronie firmy Paweł Wielgoś, dyrektor ds. technicznych w Collins Aerospace Wrocław. - Dzięki zaangażowaniu całego zespołu, ludzi z pasją, uczniów oraz wszystkich, którzy byli przychylni temu projektowi możemy podziwiać piękno tego samolotu – dodaje.
Iskrę o numerze bocznym 706 można oglądać przed wejściem do szkoły na terenie Lotniczych Zakładach Naukowych we Wrocławiu przy ul. Kiełczowskiej. Znajdują się tu też inne zabytkowe samoloty, jak chociażby samolot wielozadaniowy Antonow An-2.
"Iskra" dostała nowe życie. We Wrocławiu odnowili słynny wojskowy samolot, można go znów oglądać
Polecany artykuł: