Choć za oknami oznak zimy przez ostatnie miesiące było naprawdę niewiele, to trzeba przyznać, że w tym roku jest ona wyjątkowo paskudna. Niemal co kilka dni w całej Polsce wieje bardzo silny wiatr, a dosyć dużo problemów sprawiają również wody. Na Dolnym Śląsku kolejny już raz zmierzyć będziemy się musieli ze wzbierającymi się rzekami, które przekroczą stan ostrzegawczy, a możliwe, że osiągną również stan alarmowy.
Czym jest wezbranie rzeki?
Mówiąc o wezbraniu, mówimy po prostu o wysokim stanie wody w rzece. Wywołane może ono zostać na kilka sposobów - podczas opadów lub roztopów, przez lodowy zator lub podwyższenie bazy drenażu w ujściowym odcinku rzeki podczas sztormu. W przypadku bieżących wydarzeń na dolnośląskich rzekach przyczyną są opady oraz topniejąca pokrywa śnieżna.
Ostrzeżenia IMGW - wezbranie rzek na Dolnym Śląsku
Alert IMGW nie dotyczy całego Dolnego Śląska, jednak lista rzek i tak nie należy do najkrótszych. Oto rzeki objęte ostrzeżeniem:
- Nysa Kłodzka,
- Ścinawka,
- Orlica,
- Zdoniowski Potok,
- Ostrożnica,
- Bóbr,
- Izera,
- Kwisa Górna,
- Kaczawa Górna,
- Barycz,
- Orla,
- Widawa.
Do kiedy obowiązuje ostrzeżenie o wzbierających rzekach na Dolnym Śląsku?
Alert IMGW na tę chwilę obowiązywać ma do godziny 11:00 w sobotę, 11 marca, a w przypadku Baryczy, Orlej i Widawy jest to godz. 14:00 w niedzielę, 12 marca. Według prognoz IMGW ostrzeżenia mogą obowiązywać nawet dłużej, jednak nie jest to jeszcze nic pewnego.