W najbliższą sobotę, 24 lutego miną dwa lata od rozpoczęcia się inwazji Rosji na Ukrainę. To właśnie m.in. do Wrocławia uciekli przed wojną Ukraińcy, przede wszystkim kobiety szukające schronienia.
Ilu Ukraińców jest we Wrocławiu? Prawie połowa przyjechała po 24 lutego
Według najnowszego raportu wrocławskiego magistratu we Wrocławiu mieszka ok. 80 tysięcy Ukraińców, którzy przyjechali do miasta po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Jak podają urzędnicy to osoby, które mieszkają i pracują we Wrocławiu. Z danych również wynika, że wraz z Ukraińcami, którzy przybyli do miasta wcześniej, mniejszość ukraińska może liczyć we Wrocławiu od 150 do nawet 180 tysięcy osób.
- Pamiętajmy, że ta wojna wciąż trwa. Za nami dwa lata pełnej mobilizacji, dwa lata tworzenia i rozwijania systemu pomocy, wielu akcji, projektów i inicjatyw, które wspierały naszych przyjaciół z Ukrainy. Dziś są z nami jako pełnoprawni mieszkańcy Wrocławia, którzy tak jak my, pracują, uczą się i budują lepszy Wrocław - zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Urzędnicy wyliczają, że przez ostatnie dwa lata miasto udzieliło uchodźcom ponad 600 tysięcy noclegów, a do tej pory w miejskich punktach noclegowych przebywa około 300 obywateli Ukrainy.
- Dziś skupiamy się na jak najszybszym usamodzielnianiu osób przybywających do Wrocławia, poprzez sprawne wydawanie dokumentów i zaświadczeń pozwalających podjąć zajęcia zarobkowe, zachęcamy także do podejmowania przez dzieci nauki w polskich szkołach – tłumaczy Radosław Michalski, który koordynuje miejski sztab pomocy Ukrainie.
Miliony na pomoc uchodźcom z Ukrainy we Wrocławiu
Z raportu urzędu dowiadujemy się również, że we Wrocławiu do publicznych szkół i przedszkoli uczęszcza blisko 10 tysięcy ukraińskich uczniów, a samorząd Wrocławia otrzymał z UNICEFu ponad 42 mln złotych na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy.
Urząd podkreśla również, że od 2022 roku ponad sto tysięcy obywateli Ukrainy podejmowało pracę na terenie powiatu wrocławskiego, a tylko w ciągu ostatnich tygodni było to 2 tysiące osób. W tym temacie Ukraińcom pomaga Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu.
Wrocławski magistrat podkreśla także, że przekazał milion złotych na pomoc przy budowie fabryki protez ortopedycznych we Lwowie. Protesty będą potrzebne m.in. dla osób poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie. Z miejskich pieniędzy sfinansowano także zakup samochodu terenowego, drona i radiotelefonów dla służb ratowniczych w Ukrainie.