Groźna bakteria w szpitalu we Wrocławiu. Placówka ostrzega o braku ciepłej wody
Legionella jest groźną bakterią, której wysokie stężenie może wywołać chorobę płuc, znaną jako legionelloza lub choroba legionistów, czy też chorobę pozapłucną, znaną jako gorączka Pontiac. Znacznie cięższy przebieg ma pierwsza z nich. Jej objawy to:
- zapalenie płuc;
- wysoka gorączka;
- zaburzenie oddychania;
- suchy kaszel;
- ciężki stan ogólny;
- bóle brzucha;
- wymioty;
- biegunka;
- zaburzenia świadomości.
Legionella występuje w obiegach ciepłej wody oraz klimatyzacji. Możemy się nią zarazić wskutek wdychania aerozoli. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu wykryto podwyższony poziom wspomnianej bakterii w instalacji wodociągowej.
Na szpitalnych korytarzach wywieszono komunikaty dla pacjentów o braku przydatności ciepłej wody pod prysznicami. Dodatkowo, pracownicy placówki zaplanowali przegrzanie wody i płukanie instalacji.
- W przypadku jednej próbki stwierdzono przekroczenie norm, w przypadku pozostałych trzech nie stwierdzono odstępstw od obowiązujących standardów jakości. Próbka o podwyższonej populacji bakterii pochodziła z instalacji w węźle cieplnym obiektu - mówi Krzysztof Kiniorski ze spółki Nowy Szpital Wojewódzki zarządzającej placówką, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - W roku 2023 mieliśmy o wiele większe niż aktualnie problemy ze skażeniem Legionellą w instalacji wodnej. To charakterystyczne zjawisko dla okresu letniego.
Co ważne, a zaznaczył to Krzysztof Kiniorski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", przekroczenie normy występowania Legionelli nie ma wpływu na plan operacji oraz procedury medyczne.