Frekwencja na meczach Śląska Wrocław powala. Drugi najwyższy wynik w całej Polsce!

Runda jesienna ekstraklasy jest już oficjalnie za nami. Śląsk Wrocław, poza doskonałym wynikiem sportowym, może poszczycić się również wyjątkowymi kibicami. Pod względem frekwencji wrocławianie osiągnęli bowiem drugi najwyższy wynik w całej lidze! Na meczach WKS-u na trybunach zasiadało średnio 23219 osób.

Imponująca frekwencja na meczu Śląsk Wrocław - Lech Poznań. Czy liczba kibiców wpływa na grę WKS-u?
Autor: PAP/Maciej Kulczyński/ Materiały prasowe

Śląsk Wrocław z drugą najwyższą frekwencją w Polsce!

Miniona runda była pełna emocji. Po słabym początku sezonu Śląsk Wrocław zaczął grać doskonale, stając się jednym z najlepszych zespołów w całej ekstraklasie, o czym świadczy zresztą pozycja w tabeli WKS-u. Wrocławianie są obecnie liderem, choć za ich plecami czai się groźna Jagiellonia. Od białostoczan Śląsk lepszy jest o jeden punkt, jednak jest inna płaszczyzna, na której WKS całkowicie zdominował Jagiellonię, czyli frekwencja podczas domowych spotkań. Ta we Wrocławiu jest najlepsza od lat, a drużyna prowadzona przez trenera Jacka Magierę na trybunach gromadzi całe mnóstwo kibiców. 

We wszystkich meczach na Tarczyński Arenie od początku sezonu 2023/24 na trybunach zasiadło łącznie 208 967 kibiców. Jest to trzeci najlepszy wynik w lidze, a lepsze od Śląska są jedynie Legia i Lech, choć drużyna z Poznania ma za sobą jeden domowy mecz więcej. 

- Jesteśmy bardzo wdzięczni kibicom za to, jak wspaniale dopingowali nas w tej rundzie. Przeszliśmy dużą metamorfozę nie tylko pod względem wyników sportowych, ale również frekwencyjnych. Tylko w tej rundzie na Tarczyński Arena przyszło więcej kibiców niż w całym poprzednim sezonie! Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, należy jednak pamiętać, że nadal znajdujemy się w procesie rozwijana klubu. Jeszcze raz dziękujemy za ten rok i już teraz zapraszamy na nasze wiosenne mecze – mówi Patryk Załęczny, prezes WKS-u Śląska Wrocław.

Na tym etapie sezonu podawanie łącznej liczby kibiców nie jest jednak w pełni miarodajne właśnie ze względu na różnice w liczbie rozegranych domowych meczów. Te wyrównają się dopiero wraz z końcem sezonu ekstraklasy. Aby sprawiedliwie osądzić, gdzie przychodzi najwięcej kibiców, trzeba więc spojrzeć na średnią frekwencję. Ta we Wrocławiu jest imponująca - wynosi średnio 23 219 kibiców na mecz. Śląsk jest pod tym względem drugi w lidze, a lepsza jest tylko Legia Warszawa. Warto dodać również, że WKS w końcu zapełnił trybuny Tarczyński Areny, co podczas meczu z Legią udało się po raz pierwszy od 10 lat. Kilka kolejek później ta sztuka została powtórzona również w starciu z Rakowem Częstochowa. 

Wykaz frekwencji meczów na Tarczyński Arena:

  • vs. Zagłębie Lubin (1:2): 16 982 kibiców
  • vs. Lech Poznań (3:1): 20 045 kibiców
  • vs. Jagiellonia Białystok (2:1): 19 297 kibiców
  • vs. Piast Gliwice (1:0): 17 902 kibiców
  • vs. Górnik Zabrze (1:1): 20 755 kibiców
  • vs. Legia Warszawa (4:0): 39 583 kibiców
  • vs. ŁKS Łódź (2:1): 22 081 kibiców
  • vs. Raków Częstochowa (1:1): 40 000 kibiców
  • vs. Korona Kielce (0:0): 12 376 kibiców

Tabela średniej frekwencji (stan: 11.12.2023):

  1. Legia Warszawa - 25 259
  2. Śląsk Wrocław - 23 219
  3. Lech Poznań - 21 280
  4. Widzew Łódź - 17 001
  5. Pogoń Szczecin - 16 632
  6. Górnik Zabrze - 14 413
  7. Ruch Chorzów - 12 371
  8. Jagiellonia Białystok - 10 782
  9. Korona Kielce - 10 496
  10. ŁKS Łódź - 9 323
  11. Cracovia - 8 028
  12. Radomiak Radom - 7 995
  13. Zagłębie Lubin - 7 552
  14. Piast Gliwice - 5 759
  15. Stal Mielec - 5 555
  16. Raków Częstochowa - 5 239
  17. Warta Poznań - 5 055
  18. Puszcza Niepołomice - 3 233
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Oto ceny w 2023 roku