24 lipca 2023 r. wspólnota mieszkaniowa tzw. Trzonolinowca otrzymała wyniki ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego budynku. Wskazano w niej, że należy m.in. jak najszybciej opróżnić budynek i ewakuować mieszkańców, zabezpieczyć teren oraz opracować program naprawy lub rozbiórki. Inspektor Nadzoru Budowlanego jednak podważa tą ekspertyzę.
Wrocławski Trzonolinowiec - co na to Inspektor Nadzoru Budowlanego?
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Przemysław Samocki stwierdził natomiast, że opracowanie nie spełnia wymogów ekspertyzy. Uznał ją za nierzetelną i egzekwował nakaz sporządzenia ekspertyzy technicznej.
Dodał również, że wniosek zawarty w opracowaniu o tym, że mieszkańcy powinni opuścić budynek jest niewiarygodna.
Wrocławski Trzonolinowiec - zebranie mieszkańców z zarządem budynku
31 lipca 2023 r. odbyło się zebranie wspólnoty mieszkaniowej wraz z zarządcą Trzonolinowca, spółką "Zarządca". Ustalono tam, że muszą sporządzić ponownej ekspertyzy. Tym razem jednak ma być ona zrobiona przez instytucję z odpowiednim doświadczeniem.
Mieszkańcy podjęli również uchwałę zobowiązującą administrację do podjęcia starań o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Blok znajduje się obecnie w gminnej ewidencji zabytków. Pomogłoby to w ubieganiu się o dodatkowe dofinansowanie na remont i utrzymanie budynku.
Konserwator zabytków a Trzonolinowiec we Wrocławiu
Dolnośląski konserwator zabytków Daniel Gibski powiedział w rozmowie z PAP, że wniosek wpisanie Trzonolinowca wpłynął. Konserwator stwierdził, że wniosek jest jak najbardziej zasadny. Dodał też, że dokument został złożony prawidłowo i można było wszcząć postępowanie.
- W tym wypadku wnioskodawcą jest sam właściciel budynku, dlatego pewne etapy postępowania można przyśpieszyć, jednak przynajmniej miesiąc na całą procedurę trzeba założyć – powiedział Gibski w rozmowie z PAP.
Wrocławski Trzonolinowiec - co dalej?
Prezes spółki „Zarządca” Sławomir Łata powiedział w rozmowie z PAP, że wpis Trzonolinowca do rejestru da wspólnocie możliwość ubiegania się o pieniądze z budżetów państwowych oraz samorządowych.
- Nie jestem w stanie w tym momencie powiedzieć jak to proporcjonalnie będzie wyglądać, niemniej jednak otworzy to na pewno te dwa kierunki możliwości pozyskania środków – dodał Łata w rozmowie z PAP.
Prezes dodał również, że aktualnie spółka czeka na złożenie ofert w sprawie wykonania ponownej ekspertyzy. Powiedział, że wysłali ponowne zapytania do dużych ośrodków politechnicznych oraz firm, które same wyraziły zainteresowanie. Ustalili ze wspólnotą, że razem z przedstawicielami właścicieli dokonają wyboru.
- Zaraz po tym usiądziemy do rozmów. Zrobimy to na pewno bez zbędnej zwłoki, a wręcz nawet bardzo szybko - zapewnił prezes w rozmowie z PAP. Ma również nadzieję, że pod koniec sierpnia zostanie już podpisana umowa na wykonanie kolejnej ekspertyzy.