Czas na odblask

i

Autor: mazowiecka policja

Dzień odblasków! Jeśli je założysz będziesz widoczny nawet z 150 metrów

2022-09-30 16:48

By Was szarość za oknem nie przytłoczyła możecie dodać jej trochę kolorów. 1 października obchodzimy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków a z tej okazji służby przypominają jak ważne jest założenie odzieży z odblaskami. Szczególnie gdy zapadnie zmrok - padają nawet konkretne liczby. Jakie dokładnie? Sprawdźcie to w artykule poniżej.

Każdy z nas kojarzy sytuację kiedy kierowca jedzie  po zmroku autem i nagle przed nim pojawia się na ciemno ubrany człowiek. Zazwyczaj takie sytuacje kończą się strachem po stronie kierowcy, jednak często też zdarzają się tragiczne wypadki. Co zrobić aby uniknąć lub zmniejszyć szanse na wypadek? Odpowiedź jest prosta - założyć odblask, minimum jeden.

- Po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych, szaro-czarnych kolorach i nie posiada żadnych odblasków jest widziany przez kierującego pojazdem w odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba mająca na sobie odblaski staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów - - Mówi Sierżant Sztabowy Rafał Jarząb - z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Formy i kolory odblasków są naszym wyborem i dowolnością, więc każdy fan wygodnej odzieży znajdzie coś dla siebie.

- Możemy stosować odblaski np. w formie zawieszek, opasek, kamizelek bądź też toreb czy plecaków z elementami odblaskowymi - Dodaje Jarząb.

Pamiętajcie więc, że zakładając odblask chronicie nie tylko siebie ale też innych członków ruchu. Noszenie ciuchów odblaskowych nie powinno być także powodem do wstydu - wręcz przeciwnie. Możemy być wtedy dumni z własnej świadomości na temat bezpieczeństwa.

Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO. Całe wystąpienie.

Warto również przypomnieć, że obowiązek noszenia odblasków ma każdy pieszy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Inaczej może spotkać nas mandat nawet do 500zł.