Jako początek Dnia Kobiet wskazuje się zwykle wydarzenia z 1909 r. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet. Wydarzenie, zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki, miało przypomnieć strajk kobiet pracujących w przemyśle odzieżowym, przeciwko karygodnym warunkom pracy.
Święto Dnia Kobiet w Polsce miało jeszcze do niedawna wydźwięk mocno komunistyczny. To właśnie z tym okresem jest kojarzone. Na szczęście dzisiaj jest trochę inaczej. Corocznie kobiety 8 marca otrzymują kwiaty, prezenty oraz życzenia od panów. W tym roku święto wypadło w poniedziałek. 8 marca imieniny obchodzą Panie o imieniu Beata.
W czasach PRL Dzień Kobiet był szeroko obchodzony w Polsce w zakładach pracy, szkołach czy urzędach. Kobietom z tej okazji wręczano goździki i prezenty takie jak np. rajstopy. W późniejszym okresie goździki zaczęły być wypierane przez tulipany.
W Chinach i na Madagaskarze 8 marca jest dniem wolnym od pracy tylko dla kobiet.
W niektórych krajach, takich jak Rumunia czy Bułgaria Dzień Kobiet obchodzony jest razem z Dniem Matki.
Liczne wydarzenia z okazji Dnia Kobiet są organizowane również we Francji i we Włoszech.
Niecodzienne zawody kobiet we Wrocławiu- to już nikogo nie dziwi!
Mimo że mamy 2021 rok, to nadal jest kilka zawodów, w których kobiety są rzadkością, a przynajmniej zdecydowanie mniej licznie je reprezentują. Jednak nikogo już nie dziwi policjantka, strażniczka miejska, a nawet Pani za kółkiem wielkiego autobusu. Okazuje się, że bez problemu wykonują "męskie" zawody i sprostają ciężkim zadaniom. Statystyki wskazują, że Pań za kierownicą w autobusach we Wrocławiu jest więcej, niż w tramwaju.
- Kobiet od początku było dużo więcej w tramwajach przez to, że te pojazdy jest łatwiej prowadzić. Ja muszę trzymać kierownicę, pedał gazu, hamulec Muszę koordynować wiele rzeczy naraz. W tramwaju tak nie jest- tylko hamulec i czujnik - tłumaczy kierowca autobusu MPK we Wrocławiu Nicole Stachowiak.
Kolejnym przykładem kobiety, która wykonuje zawód, gdzie przeważającą częścią są mężczyźni jest Aleksandra.
- Kobiety mają inne patrzenie na interwencje, są bardziej wrażliwe. Często potrafią załagodzić wiele spraw.
Pracująca w Kolejach Dolnośląskich w dziale konstrukcji rozkładów jazdy Edyta Szpak podkreśla, że ze względu na rozwój technologii nie ma już różnicy, kto jest na stanowisku.
- Kiedyś na kolei praca była głównie fizyczna. Teraz jest inaczej, a stanowiska mogą zajmować kobiety.
Choć okazji do kupienia kwiatów czy innych prezentów dla kobiet w ciągu roku jest wiele i można to zrobić w każdym momencie, tak jednak dzisiaj, po prostu trzeba. Czy wszyscy Panowie byli już dzisiaj w kwiaciarni?
Polecany artykuł: