dziecko

i

Autor: Pixabuy

To prawdziwy cud! Na świat przyszło dziecko, którego matka jest w stanie wegetatywnym

2020-08-24 15:13

Wyjątkowe narodziny we Wrocławiu. Na świat przyszło dziecko, którego matka znajduje się w stanie wegetatywnym z głębokim uszkodzeniem mózgu. Ciąża rozwijała się w takich warunkach od 11. tygodnia.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na świat przyszło dziecko, którego matka znajduje się w stanie wegetatywnym. Taka sytuacja jest niezwykle rzadka, jednak w tym przypadku szczególnie, gdyż ciąża rozwijała się w takich warunkach od 11. tygodnia, a łączny czas utrzymania pacjentki w ciąży, z głębokim uszkodzeniem mózgu trwał ponad 22. tygodnie.

36-letnia kobieta trafiła do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu w marcu 2020 r. po zatrzymaniu krążenia, do którego doszło w domu, w obecności najbliższej rodziny.

- Przyczyną był rozległy zawał mięśnia serca. Interweniujący na miejscu zespół pogotowia ratunkowego prowadził długą akcję resuscytacyjną, w wyniku której udało się przywrócić pracę serca. W szpitalu, lekarze kardiolodzy wykonali plastykę naczyń serca chorej. Pacjentka została przyjęta do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Niestety, już wczesna ocena neurologiczna była tragiczna dla pacjentki i jej najbliższych, bowiem rozpoznano głębokie uszkodzenie mózgu, spowodowane niedotlenieniem. Jednocześnie potwierdzono, że chora znajduje się w 11. tygodniu ciąży - tłumaczy  prof. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

Tragedia pacjentki, jej niepomyślne rokowanie wskazywały na małe prawdopodobieństwo sukcesu utrzymania ciąży do czasu, w którym rozwijający się płód jest dostatecznie dojrzały, aby przeżyć.

Prowadzenie ciąży w tych warunkach jest szczególnie trudne i wiąże się z leczeniem, zarówno powikłań związanych z ciężkim uszkodzeniem mózgu matki, walką z nawracającymi infekcjami oraz ograniczoną ilością leków, które można podawać ze względu na rozwijający się płód.

Dzięki pełnemu zaangażowaniu całego zespołów Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kardiologii, Neonatologii oraz wyjątkowej, zaangażowanej pracy zespołu pielęgniarskiego udało się zapewnić warunki do rozwoju ciąży pomimo tak ekstremalnie trudnej sytuacji.

17 sierpnia tego roku, w 33. tygodniu ciąży, poprzez cięcie cesarskie przyszła na świat zdrowa dziewczynka. Otrzymała 10/10 punktów w ocenie Apgar. Tak długie utrzymanie ciąży w warunkach Oddziału Intensywnej Terapii jest niezwykle rzadkie, być może najdłuższe na świecie.

Dziewczynka powoli poznaje swojego tatę:

- Ojciec przychodzi i dziecko jest kangurowane, to oznacza, że kładzie dziecko na klatkę piersiową i jest kontakt, poznają się - dodaje prof. Wojciech Witkiewicz.

Czy rozpoznasz rasy psów? [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za rasa?
Co to za rasa?
Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca