Dolnośląskie przedsiębiorstwa przed ogromną szansą. Chodzi o współpracę z Bawarią
W środę, 24 lipca, marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz premier Bawarii Markus Söder podpisali oficjalne oświadczenie o współpracy między regionami. Na czym będzie ona polegać? Okazuje się, że to przede wszystkim wielka szansa dla dolnośląskich przedsiębiorców, którzy skorzystać mają przede wszystkim na ogromnej sieci kontaktów z dynamicznie rozwijających się branż m.in. lotnictwa oraz IT.
"Za nami wielki dzień. Współpraca bardzo dynamicznie rozwijającego się regionu w Polsce, czyli Dolnego Śląska i najbogatszego, najpotężniejszego regionu w Niemczech, czyli Bawarii. Z jednej strony mocna i stabilna gospodarka Bawarii, a z drugiej twórczy i nietuzinkowy charakter Dolnego Śląska powoduje szeroką płaszczyznę do współpracy" - mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz.
Co jednak w praktyce współpraca ta oznacza dla dolnośląskich przedsiębiorców? Ma ona umożliwić im nie tylko inwestowanie w Bawarii, ale o wiele, wiele więcej.
"Sfera polityczna, mająca patronat nad gospodarką, jest tą przestrzenią, gdzie spotyka się polityka, biznes, gospodarka, organizacje pozarządowe i media. Jesteśmy tutaj razem i to jest ten model współpracy, gdzie przedsiębiorcy i politycy wspólnie rozmawiają z bawarską kancelarią stanu. Te kontakty są ułatwione, nie ma niepotrzebnych barier, a relacje budowane są bezpośrednio, bez udziału organizacji lobbystycznych" - mówi nam w Monachium Marek Łapiński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego. - Ci przedsiębiorcy mają bezpośrednią możliwość rozmawiania z tymi przedstawicielami rządu bawarskiego, którzy podejmują decyzję nie tylko w Bawarii, ale także w Unii Europejskiej. Polityka niemiecka i polityka polska ma wpływ na regulacje" - dodaje.
Wraz z polityczną delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego do Monachium wybrali się przedstawiciele dynamicznie rozwijających się firm. W Bawarii okazję na rozmowę i nawiązanie nowych kontaktów mieli Paweł Snopek (Scanway), Kacper Budnik (BZB UAS) oraz Miłosz Małachowski (FourPoint). Jak się okazało, cały wyjazd był dla nich bardzo produktywny.
"Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony po pierwszych roboczych spotkaniach, gdzie dyskusja była bardzo owocna i padło dużo konkretów. Przede wszystkim jest chęć dalszej rozmowy i wypracowywania dalszych korzyści. Jak wiadomo, należymy do Unii Europejskiej i np. prawo lotnicze wszędzie obowiązuje takie samo. Jeśli my, jako Dolny Śląsk i Bawaria, możemy razem opracowywać pewne rozwiązania, które przysłużą się nam, firmom na Dolnym Śląsku i w Bawarii, to musimy to razem robić. Mamy tu silne wsparcie, jest to niesamowity kapitał nie tylko ludzki, ale również pieniężny, który w Bawarii jest większy niż w całej Polsce. Cieszymy się, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia" - tłumaczy Kacper Budnik, prezes i założyciel spółki BZB UAS.
Jedyną przeszkodą, jaką przedsiębiorcy zastali podczas wyjazdu, okazał się czas. Harmonogram spotkań był napięty, a interesujących rozmówców bardzo wielu. Na szczęście, w erze internetu samo wymienienie się wizytówkami daje naprawdę wiele - dalsze rozmowy prowadzone mogą być już po powrocie do Polski.
Co ważne, podczas spotkań strona bawarska bardzo chętnie i otwarcie deklarowała chęć nie tylko wspólnego "robienia biznesu", ale także oferowała pomoc w rozbudowaniu siatki kontaktów. Dla dolnośląskich przedsiębiorców to niezwykle cenny kapitał, który w przyszłości może zaowocować w nieoceniony sposób.
Od strony politycznej, podpisanie współpracy z Bawarią jest owocem prowadzonych od dawna działań w kierunku porozumienia. Z drugiej strony, to właśnie teraz przed Dolnym Śląskiem otwiera się prawdziwy wachlarz możliwości. Niemieccy przedstawiciele zapowiedzieli już, że w nadchodzących miesiącach mają w planach odwiedzenie Wrocławia.
Warto zaznaczyć również, że dolnośląscy przedsiębiorcy, chcący nawiązać zagraniczne kontakty nie tylko w Monachium, są wspierani przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach programu Going Global. Na czym on polega?
"Projekt Going Global to projekt, w którym wspieramy naszych przedsiębiorców. Będą mogli oni uczestniczyć w misjach gospodarczych oraz w targach międzynarodowych. To projekt w pełni finansowany ze środków europejskich, więc przedsiębiorcy starający się o wyjazd, nie ponoszą żadnych kosztów. Odbyła się już misja na targi w Toronto i w Tokio. Liczymy na to, że nasi przedsiębiorcy zaistnieją na rynkach międzynarodowych, a dzięki kontaktom będą w stanie ściągnąć kontrahentów na Dolny Śląsk, przez co będziemy rozwijać się jako region" - mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Polecany artykuł: