Ciekawostki

Dobrzykowice, czyli najbardziej filmowa wieś na Dolnym Śląsku. To właśnie tu kręcono "Samych Swoich"

2024-10-24 10:33

Dobrzykowice to niewielka podwrocławska wieś, w której nakręcono sceny do niezapomnianego filmu „Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Tutaj dochodziło do słynnych spotkań Kargula i Pawlaka. Domy bohaterów kultowego filmu stoją do dziś.

Dolnośląskie Dobrzykowice. Tu nagrano kultowy film „Sami Swoi”

Z pozoru miejscowość Dobrzykowice w gminie Czernica pod Wrocławiem nie wyróżnia się niczym znaczącym, a jednak to właśnie tu nakręcono jeden z najbardziej kultowych filmów w historii polskiego kina.

Premiera filmu „Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego miała miejsce 15 września 1967 roku. Produkcja, która przedstawia perypetie skłóconych rodzin Karguli i Pawlaków stała się wielkim hitem wspominanym do dziś.

Do historii przeszedł słynny cytat: „Kargul, podejdź no tu do płota, jak i ja podchodzę". „Samych Swoich” kręcono nie tylko w samych Dobrzykowicach, ale w innych miejscach na terenie gminy Czernica, m.in. na dworcu w Czernicy, gdzie nagrano scenę jak Pawlak wysiada z pociągu. Film był pierwszym z trylogii autorstwa Sylwestra Chęcińskiego. W bardzo zabawny sposób opowiadał o losach dwóch rodzin, które po wojnie przyjechały na ziemie odzyskane.

Co ciekawe, scenarzysta Andrzej Mularczyk wspominał, że pierwowzorem bohatera Kazimierza Pawlaka był pochodzący z Kresów jego wuj, a pierwowzorem rodziny Kargula była rodzina Dendrysów.

W kultowej produkcji z lat 60-tych w głównych rolach wystąpili: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Maria Zbyszewska, Halina Buyno - Łoża, Aleksander Fogiel, Witold Pyrkosz, Zdzisław Karczewski, Jerzy Janeczek, Ilona Kuśmierska, Natalia Szymańska oraz inni.

Oryginalne domy stoją do dziś

Większość scen do „Samych Swoich” była kręcona w podwrocławskich Dobrzykowicach. Do dziś można zobaczyć domy bohaterów. Niewiele zmienił się dom z czerwonej cegły, w którym mieszkał Kargul ze swoją rodziną. Obecnie swoją siedzibę ma tam Fundacja Sami Swoi. Znajduje się tu izba pamiątek filmowych, w której zobaczymy np. fragment słynnego płotu, czy poniemiecki rower.

Domy Kargula i Pawlaka łatwo znaleźć, bo gdy dojedziemy do Dobrzykowic pojawią tabliczki z napisem. Z pewnością fani komedii rozpoznają ulicę Szkolną, a także staw w centrum wsi przy ul. Krótkiej. Mieszkańcy Dobrzykowic cieszą się, że kultowy film nagrywano właśnie tu. Jakiś czas temu Dobrzykowickie Stowarzyszenie Samych Swoich zamontowało nawet tablice informacyjne w miejscach, w których kręcono zdjęcia do filmu.

W Dobrzykowicach znajdziemy ulicę o nazwie „Sami Swoi”, a na głównej drodze, obok kościoła stoi pomnik Kargula i Pawlaka - oczywiście postaci oddzielone są od siebie płotem. We wsi powstał również skwer imienia Sylwestra Chęcińskiego. Są tam figury głównych bohaterów słynnej serii filmów.

- Na czym polega fenomen trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego? Chyba między innymi na tym, że wśród dialogów bohaterów, mimo iż minęło od nakręcenia pierwszej części już 55 lat, zawsze znajdziemy takie, które są bardzo aktualne. Bo czyż nie są komentarzem do naszych czasów choćby słowa: „Ja nie państwo, nie mam, z czego dokładać”, „Oj, tam oszukaństwo, oszukaństwo! Zwyczajna polityka” lub „Ot, czasy! Durny przodem idzie”

– pisała kilka lat temu pani Marta Michniewicz ze Stowarzyszenia TuiTAM.

Filmowy dom w Dobrzykowicach można zwiedzać, trzeba jednak wcześniej zapowiedzieć się u właściciela.

Dobrzykowice, czyli najbardziej filmowa wieś na Dolnym Śląsku. To właśnie tu kręcono "Samych Swoich"