To tu do wypadków drogowych dochodzi najczęściej w Polsce. Przerażająca statystyka

i

Autor: pixabay.com

Dolny Śląsk

Do wypadków drogowych dochodzi tu najczęściej w Polsce. Przerażająca statystyka

2023-05-15 14:36

Odpowiedzialnością każdego z nas jest to, by ograniczać potencjalne niebezpieczeństwo na drodze do minimum. Nie bez powodu w przepisach funkcjonuje termin szczególnej ostrożności. Są jednak województwa i miasta, gdzie nieprzyjemne zdarzenia na drogach się wyjątkowo często. W których miejscach w Polsce do wypadków dochodzi jednak najczęściej?

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków? Czy jest to zależne od miast, województw, a może powiatów? Rankomat.pl przeprowadził specjalne badania, na podstawie których wskazano najniebezpieczniejsze miejsca w całej Polsce, gdzie wypadki zdarzają się najczęściej.

Gdzie jest najwięcej wypadków drogowych?

Okazuje się, że liderem rankingu pod względem liczby wypadków należy do województwa mazowieckiego. To właśnie tam w 2022 r. w Polsce doszło do największej liczby (54 318) wypadków i kolizji z udziałem samochodów osobowych. W czołówce znalazły się również województwa śląskie (45 088) i dolnośląskie (32 735). Najmniej takich zdarzeń odnotowano za to w opolskim (8797), lubuskim (9413) i świętokrzyskim (10 188). Nie jest to jednak w pełni miarodajna statystyka - na liczbę wypadków wpływa przecież to, ile osób mieszka w danym województwie.

Dolny Śląsk to najniebezpieczniejsze województwo w Polsce

Aby wyniki badań bardziej obrazowały rzeczywistość, liczbę wypadków przeliczono na 1000 mieszkańców. Okazało się, że najniebezpieczniejszym województwem w Polsce, jest dolnośląskie (11,3). W czołówce znajdują się również śląskie (10,3) i kujawsko-pomorskie (10,2), a mazowieckie, w którym liczba wypadków była największa, zajmuje w zestawieniu piąte miejsce ze wskaźnikiem 9,9. 

Znaczna część wypadków na Dolnym Śląsku ma miejsce we Wrocławiu

Duży wpływ na statystyki Dolnego Śląska ma jego stolica. We Wrocławiu odnotowano aż 9392 z 32735 wypadków w województwie. Interesujące jest natomiast to, że jeśli przyrównamy liczbę wypadków do liczby mieszkańców, to Wrocław uplasuje się mniej więcej w połowie stawki miast wojewódzkich ze współczynnikiem 13,9. Najbardziej niebezpiecznymi miastami w Polsce okazały się Katowice (18,1), Kielce (16,2) i Opole (15,8). Najbezpieczniej jest natomiast w Krakowie (10,8) Warszawie (12) i Poznaniu (12,4).

Źródło badań: raport rankomat.pl