Spis treści
- American Film Festival 2024. Do Wrocławia przyjechały setki fanów amerykańskiego kina
- American Film Festival 2024 Wrocław - kto wygrał?
- "Znajomy dotyk" - o czym jest film?
- "Zaginiona" - o czym jest film?
American Film Festival 2024. Do Wrocławia przyjechały setki fanów amerykańskiego kina
American Film Festival jest wydarzeniem na skalę światową. To bowiem jedyny festiwal w Polsce (ale też w Europie Środkowej i Wschodniej), który prezentuje tylko amerykańskie kino. Jednocześnie też przełamuje stereotyp kinematografii z USA jako lekkiej rozrywki.
Misją AFF jest pokazywanie innego oblicza kina niż to, jakie oglądamy na co dzień w kinach sieciowych. Ważnym elementem całego wydarzenia jest też obecność twórców i innych osób związanych z prezentowanymi produkcjami.
- Każdego roku AFF pokazuje, jak różnorodne i ambitne jest kino zza oceanu. Cieszymy się, że nasze miasto gości festiwal, który gromadzi miłośników sztuki filmowej i wspiera dialog międzykulturowy
mówił wiceprezydent Wrocławia, Ryszard Kessler.
W tym roku odbyła się 15. edycja American Film Festival, który po raz kolejny przyciągnął do Wrocławia setki wielbicieli tego typu filmów. 10 listopada 2024 roku podczas uroczystej gali w Kinie Nowe Horyzonty ogłoszono zwycięzców dwóch głównych sekcji festiwalowych:
- Breakthrough;
- American Docs.
Nagrody zostały przyznane głosami festiwalowej publiczności, która jak co roku wybierała swoich faworytów.
American Film Festival 2024 Wrocław - kto wygrał?
Konkurs Breakthrough dedykowany jest twórcom filmów fabularnych, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. W tej kategorii wygrała produkcja "Znajomy dotyk" w reżyserii Sarah Friedland. Z kolei w sekcji American Docs prezentuje się odważne filmy dokumentalne o tematach, które często spychane są na margines. W tym roku publiczność zagłosowała na "Zaginioną" autorstwa Sabriny Van Tassel.
- Już od piętnastu edycji AFF-u mam wielką przyjemność obserwować, jak mądrą, zakochaną w kinie, głodną dyskusji publiczność gromadzimy we Wrocławiu. Zarówno "Znajomy dotyk", jak i "Zaginiona" to znakomite filmy, które ukazują prawdziwą siłę autorskiego kina z USA. Kłaniam się i dziękuję wspaniałym laureatkom, Sarah Fredland i Sabrinie Van Tassel, dziękuję naszej wspaniałej publiczności, zespołowi AFF-u i tradycyjnie gościnnemu Wrocławiowi!
powiedziała Urszula Śniegowska, dyrektorka festiwalu.
Zwycięski film z sekcji Breakthrough otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów, a laureat sekcji American Docs otrzymał pięć tys. dolarów. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Oba filmy będziemy jeszcze mogli obejrzeć na wielkim ekranie. "Zaginionego" zobaczymy w ramach festiwalu online. To jednak nie koniec. Do 17 listopada 2024 roku również inne wybrane filmy będą dostępne online. Szczegóły znajdziemy TUTAJ.
"Znajomy dotyk" - o czym jest film?
Jest to pełnometrażowy debiut Sarah Friedland. Został bardzo dobrze przyjęty na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, ale też był jednym z projektów wyróżnionych w zeszłorocznym "US in Progress".
Według wielu, jest to kameralny i nieoczywisty dramat. Główną bohaterką jest Ruth, którą poznajemy w ważnym momencie życia.
"Z powodu postępującej demencji 85-latka musi opuścić ukochany dom i zostaje przeniesiona do domu opieki. Friedland przedstawia ten trudny czas z wielką wrażliwością, empatią oraz uważnością na gesty, ciało i dotyk. Reżyserka określiła swój film opowieścią o dojrzewaniu – i rzeczywiście: droga, na jaką wkracza Ruth, niesie ze sobą wewnętrzną przemianę, oznacza uczenie się świata na nowo"
czytamy na stronie festiwalu.
Cała historia inspirowana jest osobistymi przeżyciami reżyserki. 32-latka zaczęła pisać scenariusz niedługo po śmierci babci, która mierzyła się z utratą pamięci. W przeszłości też Sarah pracowała przez trzy miesiące w jednym z ośrodków opieki.
Co ciekawe, zdjęcia do "Znajomego dotyku" zostały nakręcone w prawdziwym domu seniora, a tuż obok profesjonalnych aktorów na ekranie pojawiają się mieszkańcy i pracownicy tego miejsca.
"Zaginiona" - o czym jest film?
Laureatem konkursu American Docs jest film "Zaginiona" w reżyserii Sabriny Van Tassel. Opowiada on o Mary Ellen Johnson-Davis, która zaginęła bez śladu i jak dotąd nie została znaleziona.
"Być może jej sprawa byłaby już rozwiązana, gdyby kobieta miała inny kolor skóry. Gdyby nie była Indianką, może w ogóle by nie zniknęła. W Stanach Zjednoczonych przedstawicielki rdzennej ludności są łatwymi celami, gdyż ich oprawcy mają spore szanse na to, że pozostaną bezkarni. To problem systemowy: policja plemienna nie ma jurysdykcji nad białymi obywatelami, a inne instytucje nie są szczególnie skore do pomocy. Ale częste ataki na kobiety to tylko jedna z tragedii, jakie od lat dotykają społeczność Indian"
czytamy na stronie festiwalu.
Reżyserka wychodzi od pojedynczego przypadku. aby nakreślić złożony obraz przeszłości. Składa się na niego m.in. dyskryminacyjne strategie wychowawcze czy też brutalne traktowanie mniejszości w szkołach z internatem.