Kalendarz

i

Autor: Canva

Kalendarz 2024

Dni wolne od szkoły dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska w 2024 roku. To niezbędnik każdego ucznia!

2024-03-07 13:16

Czy wiesz dokładnie, kiedy są dni wolne od szkoły w 2024 roku? Jeśli jesteś rodzicem i interesuje Cię, ile wolnego będą mieli w 2024 uczniowie, dobrze trafiłeś. Z naszego podsumowania dowiesz się między innymi, w jakim terminie odbędą się ferie w województwie dolnośląskim, jak długo potrwają w 2024 roku wakacje, czy uczniowie i maturzyści wspólnie kończą szkołę. Jesteś ciekaw, kiedy dokładnie nastąpi zakończenie roku szkolnego 2023/2024, kiedy rozpocznie się rok szkolny 2024/2025 i czy w Dzień Nauczyciela twoje dziecko będzie musiało iść do szkoły? Znajdziesz u nas wszystkie informacje na temat dni wolnych od szkoły.

Spis treści

 1. Święto Nowego Roku
 2. Święto Trzech Króli
 3. Ferie zimowe na Dolnym Śląsku
 4. Przerwa wielkanocna w 2024 roku
 5. Dni wolne od szkoły podczas przerwy majowej
 6. Koniec roku szkolnego dla maturzystów i terminy matur
 7. Egzamin ósmoklasisty
 8. Boże Ciało
 9. Koniec roku szkolnego 2023/2024
 10. Początek roku szkolnego 2024/2025
 11. Dzień Nauczyciela
 12. Święto Zmarłych
 13. Święto Niepodległości
 14. Zimowa przerwa świąteczna

Święto Nowego Roku

W 2024 roku pierwszy dzień Nowego Roku wypada w poniedziałek i uczniowie mają wtedy dzień wolny od zajęć szkolnych. Wtedy też kończy się przerwa świąteczna, związana z liturgicznymi Świętami Bożego Narodzenia. 2 stycznia we wtorek wypoczęci uczniowie pierwszy raz w nowym roku zawitają do szkół.

Święto Trzech Króli

Niecały tydzień po Nowym Roku odbywa się Święto Trzech Króli. To potoczna nazwa Święta Objawienia Pańskiego. Jego symbolika związana jest z pokłonem, który trzej mędrcy ze Wschodu złożyli małemu Jezusowi. Jest to dzień wolny od nauki, ale w 2024 roku wypada w sobotę, kiedy uczniowie i tak nie muszą chodzić do szkoły.

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku

Zimowe wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie z województwa dolnośląskiego, podobnie jak ich koledzy z województw mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, mają w tym roku szkolnym szczęście i jako pierwsi będą mieli przerwę zimową. Zacznie się ona 15 stycznia w poniedziałek i zakończy 28 stycznia w niedzielę. Wliczając weekend 13-14 stycznia ferie zimowe potrwają aż szesnaście dni.

Przerwa wielkanocna w 2024 roku

W 2024 roku święto Wielkanocy, zwane też świętem Zmartwychwstania Pańskiego, obchodzone jest w niedzielę 31 marca. Związana z tymi świętem wiosenna przerwa potrwa łącznie sześć dni i rozpocznie się w czwartek 28 marca. Uczniowie będą mieć wolne do wtorku 2 kwietnia.

Dni wolne od szkoły podczas przerwy majowej

W 2024 roku tradycyjna majówka rozpocznie się w środę 1 maja i potrwa do piątku 3 maja. Dzięki temu uczniowie będą mieli pięć dni wolnych od szkoły, wliczając w to weekend 4-5 maja. Ważne jest, aby rodzice pamiętali, że czwartek 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy i jeśli planują wypoczynek z dziećmi, będą musieli wziąć jednodniowy urlop.

Koniec roku szkolnego dla maturzystów i terminy matur

Absolwenci szkół średnich zakończą edukację w piątek, 26 kwietnia tego roku. Egzaminy maturalne na poziomie podstawowym rozpoczną się we wtorek 7 maja i będą trwały do czwartku 9 maja. Uczniowie, którzy w tym okresie nie przystąpią do matury, otrzymają wolne od lekcji. Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego zaplanowano na 9 lipca. Kandydaci na studia muszą więc wykazać się cierpliwością.

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin dla ósmoklasistów jest to bardzo ważny test, zdają uczniowie kończący szkołę podstawową. Co prawda nie da się go oblać, ale punktacja decyduje o tym, do jak dobrej szkoły może dostać się później dziecko. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej określił już daty przeprowadzenia egzaminu na rok 2024. We wtorek 14 maja o godzinie 9:00 rano uczniowie przystąpią do testu z języka polskiego. Następnego dnia w środę 15 maja o tej samej godzinie, odbędzie się egzamin z matematyki. W czwartek 16 maja również o godzinie 9:00 rano uczniowie zmierzą się z egzaminem z wybranego języka obcego nowożytnego. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w egzaminie ósmoklasisty w wyznaczonych terminach, np. z powodów zdrowotnych, przewidziano dodatkowe daty: 10 czerwca (poniedziałek) dla języka polskiego, 11 czerwca (wtorek) dla matematyki, i 12 czerwca (środa) dla języka obcego nowożytnego. Wszystkie odbędą się o godzinie 9:00 rano. Wyniki zostaną opublikowane 3 lipca 2024 roku. W dniach, w których odbywają się egzaminy, pozostali uczniowie szkoły podstawowej mają wolne i nie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych.

Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, to ważne święto liturgiczne, które w Polsce jest dniem wolnym zarówno od pracy, jak i nauki. W odróżnieniu od np. Zaduszek jest to święto ruchome, którego termin zależny jest od daty Wielkanocy. Odbywa się bowiem dokładnie 60 dni po niej. Boże Ciało obchodzone jest w czwartek i najczęściej wypada w czerwcu, ale w 2024 roku wydarzy się to wcześniej, 30 maja.

Koniec roku szkolnego 2023/2024

Rok szkolny nie zawsze kończy się tego samego dnia. Wyznacza się go bowiem na najbliższy piątek po 20 czerwca. Im wcześniej ten piątek, tym dłuższe będą wakacje. W 2024 uczniowie będą zachwyceni, bo rozpoczną się one już 21 czerwca. Powrót do szkoły nastąpi dopiero 2 września.

Początek roku szkolnego 2024/2025

Rok szkolny zaczyna się zawsze w pierwszy powszedni dzień września. Ponieważ w 2024 roku 1 września wypada w niedzielę, uczniowie pójdą do szkoły dzień później, w poniedziałek 2 września.

Dzień Nauczyciela

14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Jego oficjalna nazwa to Dzień Edukacji Narodowej. To dzień, w którym świętują wszyscy pracownicy oświaty, w związku z czym nie odbywają się zajęcia lekcyjne. Dyrekcje szkół często zapraszają uczniów do wspólnego udziału w uroczystościach, na przykład organizując okolicznościowe apele.

Święto Zmarłych

Co prawda Święto Zmarłych obchodzimy 2 listopada, ale najczęściej nazywa się tak obchodzoną dzień wcześniej Uroczystość Wszystkich Świętych, co nie jest prawidłowe. 1 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły, dzięki czemu rodzice i dzieci mogą ten czas spędzić razem, wspominając swoich bliskich, którzy odeszli z tego świata. W 2024 roku 1 listopada wypada w piątek.

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dzień wolny i od pracy i od szkoły. W roku 2024 świętowanie będzie miało miejsce w poniedziałek, dzięki czemu uczniowie będą mieli trzy dni wolne, wliczając weekend.

Zimowa przerwa świąteczna

Pod koniec roku uczniowie mają dłuższą przerwę od nauki. W 2024 roku rozpocznie się ona w poniedziałek 23 grudnia, dzień przed wigilią Bożego Narodzenia. Do szkół uczniowie powrócą dopiero w czwartek 2 stycznia 2025 roku.

4 inteligentne głośniki w 2024 r. Jakiego asystenta wybrać? Google, Alexa, czy Siri

Quiz matematyczny. Rozpoznajesz wszystkie figury geometryczne?

Pytanie 1 z 10
Co to za figura geometryczna?
Figura geometryczna